cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Dla wielu z nas góry to miłość od pierwszego wejrzenia. Powodów jest wiele: aktywność fizyczna w pięknych okolicznościach przyrody, widoki zapierające dech w piersiach, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki czy oddech od cywilizacji i codziennego pośpiechu. Góry są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku zarówno dla miłośników sportów wyczynowych, jak i zwolenników powolnych wędrówek w otoczeniu zjawiskowych krajobrazów. Na górskie szlaki wybierają się rodziny z dziećmi, szkolne wycieczki, survivalowcy i zapaleni piechurzy. W wyższych partiach terenu każdy znajdzie dla siebie przestrzeń i formę aktywności skrojoną na własną miarę. Każda wyprawa w góry wymaga jednak przygotowania. Musimy wziąć pod uwagę naszą kondycję, stan zdrowia, pogodę, stopień trudności trasy i odległość dzielącą nas od najbliższego schroniska. O tym, w jaki sposób zaplanować wędrówkę, możecie przeczytać na naszym blogu. Dowiecie się m.in. tego, co zabrać ze sobą do jedzenia i jakie wybrać obuwie. Dziś opowiemy Wam o innej istotnej kwestii – oznaczaniu szlaków. Znajomość kolorów szlaków górskich jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Tę umiejętność warto opanować w pierwszej kolejności.

 

Kolory szlaków górskich. Jaki kolor szlaku jest najłatwiejszy?

 

Wielu górskich nowicjuszy, a nawet doświadczonych podróżników, niewłaściwie interpretuje oznaczenia kolorystyczne szlaków górskich. Na pytanie, co oznacza czarny szlak, wielu stawiających swoje pierwsze kroki w górach bez wahania odpowie – ekstremalnie trudny, z kolei jako najłatwiejszy bez wahania wskażą zielony. Przekonanie, że kolory szlaków są powiązane ze stopniem trudności trasy, to mit. Wynika on z mylenia oznaczeń szlaków górskich z oznaczeniami tras narciarskich. W trasach zjazdowych czarny symbol rzeczywiście oznacza trudny zjazd, z którym poradzą sobie doświadczeni w szusowaniu, natomiast zielona trasa będzie odpowiednia dla początkujących. Co zatem oznaczają kolory szlaków górskich? Odpowiadamy.

 

Oznaczenie szlaków w górach – po co się je stosuje?

 

Towarzystwo Tatrzańskie wyznaczyło pierwsze szlaki turystyczne w Polsce pod koniec XIX wieku. W chwili obecnej nasz kraj przecinają ponad 63 tysiące tras turystycznych. Czym właściwie jest szlak turystyczny? To trasa oznaczona odpowiednimi symbolami, które ułatwiają odnalezienie drogi i dotarcie do konkretnych atrakcji. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, biorąc pod uwagę sposób przemieszczania się, wyróżnia następujące rodzaje tras:

 • piesze,
 • rowerowe,
 • jeździeckie,
 • kajakowe,

Szlaki ułatwiają poruszanie się oraz docieranie do miejsca docelowego. Pełnią ważną funkcję w rezerwatach przyrody i Parkach Narodowych. Tam zazwyczaj wyznaczają jedyną dopuszczalną ścieżkę poruszania się.

kolory szlakow
 

Oznaczenia szlaków turystycznych obowiązujące w Polsce

 

Piesze szlaki turystyczne, a do takich zaliczanych jest większość szlaków górskich, oznaczone są poprzez układ trzech poziomych pasków. Dwa skrajne są białe, środkowy ma zaś kolor czerwony, niebieski, zielony, żółty lub czarny. Oznaczenia pojawiają się wzdłuż trasy na takich elementach jak drzewa czy skały. Znaki muszą być umieszczane co najmniej co 200 metrów. Na krętych trasach występują jednak częściej, aby zagwarantować widoczność znaku z tyłu i z przodu. Oznaczenie szlaku turystycznego powinno mieć wymiar 9 x 15 cm. To optymalny rozmiar zapewniający dobrą widoczność oznakowania. Początek oraz koniec szlaku oznaczany jest kropką w kolorze trasy z białą przylegającą obwódką. Szlak mają ułatwiać życie turystom, dlatego początek zwykle wyznaczony jest w miejscowości turystycznej lub w pobliżu węzła komunikacyjnego. Tym sposobom można je szybko zlokalizować i bez problemu rozpocząć wędrówkę. Ich zadaniem jest wskazywanie drogi, dlatego bardzo istotne jest, aby ścieżki oznaczone tym samym kolorem nie przebiegały zbyt blisko siebie – to gwarantuje czytelność oznaczeń i ogranicza ryzyko pomylenia trasy. Oczywiście zdarza się, że w pewnych miejscach różne szlaki się zbiegają i na jednym drzewie znajdują się trzy różne znaczki. Bez obaw – tak się po prostu zdarza. Według wytycznych trasa szlaków nie może pokrywać się na odcinku dłuższym niż 3 km.

 

Co możemy spotkać na szlaku?

 

Szlaki turystyczne zazwyczaj mają formę naturalnej ścieżki, jednak mogą być wzbogacone o dodatkową infrastrukturę przydatną zwłaszcza w wyższych partiach gór. Na wyznaczonych trasach możemy zetknąć się z:

 • tablicami z opisem szlaku – w Polsce na tabliczkach znajdziesz też informację, ile czasu zajmie Ci dotarcie do danego punktu i ile pozostało go do końca trasy,
 • informacjami o atrakcjach,
 • przejściami między szlakami,
 • miejscami rekreacji, wypoczynku i ochrony przed złymi warunkami pogodowymi,
 • infrastrukturą ułatwiającą pokonywanie trasy w formie schodów, drabinek, poręczy czy łańcuchów.

 

Kolory szlaków

 

Jeśli nie stopień trudności, to co właściwie oznaczają kolory pieszych szlaków górskich?

 • Czerwony szlak – oznacza najważniejszy i najbardziej atrakcyjny krajobrazowo szlak na danym terenie. W górach czerwony szlak biegnie zazwyczaj przez najwyższe szczyty danego obszaru. Nierzadko widoki na nich są najbardziej spektakularne. Bierzmy jednak pod uwagę, że jeden szlak nie musi prowadzić do wszystkich wartych zobaczenia miejsc – jest ich zbyt dużo wśród górskich rozpadlin i szczytów.
 • Niebieski szlak – kolor niebieski oznacza trasę dalekobieżną. Jest drugi pod względem stopnia atrakcyjności i znaczenia turystycznego.
 • Zielony szlak – prowadzi on do charakterystycznych, wartych zobaczenia miejsc.
 • Żółty szlak – to tzw. szlak łącznikowy wiodący do innej trasy lub konkretnego punktu.
 • Czarny szlak – to wcale nie „ten najtrudniejszy” czy „ten, którego trzeba unikać”. Czarny szlak w górach oznacza krótki szlak łącznikowy i w praktyce występuje bardzo rzadko.

znaczenie szlaków w górach
 

Kolory szlaków górskich poza Polską

 

Warto wiedzieć, że każdy kraj ma indywidualne oznaczenia tras turystycznych – dobrze o tym pamiętać zwłaszcza w górach. W Czechach na tablicach informacyjnych znajdziemy informacje o tym, ile kilometrów dzieli nas od danego punktu, w Polsce jest podawany czas, a we Francji nie ma zróżnicowania kolorów tras i wszystkie oznaczane są kolorem czerwonym. Jeśli się krzyżują, na rozwidleniu umieszcza się informacje, o miejscu docelowym obranej trasy. Te rozbieżności dodatkowo udowadniają, że wyprawy piesze trzeba planować i warto dobrze się do tego przygotować.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone