cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Dolina Chochołowska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kto nie był w Dolinie Chochołowskiej, ten tak naprawdę nie był w Zakopanem! Dolina Chochołowska nie bez przyczyny jest uznawana za jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Bliskie sąsiedztwo z Zakopanem oraz niewymagająca trasa sprawiają, że Dolina Chocholowska to doskonały pomysł na wycieczkę dla turystów w każdym wieku – jest idealna zarówno na rodzinny spacer, jak i przejażdżkę rowerową. Planujesz wyprawę w Dolinę Chochołowską? Podpowiadamy, jak się do niej przygotować oraz na co zwrócić uwagę.
 

Dolina Chochołowska – największa dolina w polskich Tatrach

 

Chochołowska Dolina jest najdłuższą i największą doliną znajdującą się w polskiej części Tatr. Położona na skraju polskich Tatr Zachodnich ma długość ok. 10 km oraz powierzchnię ok. 35 km2. Tak jak Dolina Kościeliska to dolina walna, czyli dolina biegnąca od grani głównej do podnóża gór. W górnej części dolinę otaczają m.in. szczyty Wołowca, Grzesia, Rakonia czy Starorobociańskiego Wierchu. Górna część doliny jest zbudowana z gnejsów i granitów, natomiast dolna powstała ze skał osadowych – łupków, wapieni kredowych oraz dolomitów triasowych.

Którędy przebiega Dolina Chochołowska? Trasa rozpoczyna się przy Siwej Polanie za wsią Biały Potok i prowadzi zielonym szlakiem. Charakterystyczne przewężenia na trasie doliny to bramy: Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. W górnej części dolina rozgałęzia się na trzy ramiona: Dolinę Chochołowską Wyżnią, Dolinę Starorobociańską i Dolinę Jarząbczą. Od Doliny Chochołowskiej odchodzą także mniejsze doliny takie jak Dolina Huciańska, Mała Sucha Dolina i Wielka Sucha Dolina oraz wiele innych. Swoją nazwę Dolina Chochołowska zawdzięcza wsi Chochołów, oddalonej od samej doliny o kilkanaście kilometrów. W przeszłości dolina była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach ze względu na dużą powierzchnię polan i hal. Na terenie Doliny Chochołowskiej wypasano całe stada owiec i bydła, powstawały także szałasy, szopy i bacówki. Nie każdy wie, że w Dolinie Chochołowskiej wydobywano rudy żelaza, a niektóre nazwy takie jak polana Huciska wskazują na charakter dawnych prac w dolinie. Przez I wojną światową Dolina Chochołowska stała się miejscem cenionym przez turystów, jednak wraz z nadejściem II wojny światowej okoliczne schroniska i szałasy zostały spalone lub zostały zniszczone. Powojenne zniszczenia na szczęście odbudowano, a schronisko na Polanie Chochołowskiej stało się całoroczną bazą wypadową dla wielbicieli górskich wypraw, do których zaliczamy także papieża Jana Pawła II. Warto przy tym wspomnieć, że Dolina Chochołowska co prawda znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak nie jest jego własnością, dlatego w dolinie prowadzone są wycinki leśne oraz wypas owiec i bydła, choć w mniejszym zakresie. Planujesz odwiedzić w tym roku Zakopane? Dolina Chochołowska powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc do zobaczenia; prezentuje się wyjątkowo o każdej porze roku i jednocześnie zapewnia idealne warunki do podziwiania górskiej przyrody.
 

Wycieczka przez Dolinę Chochołowską
 

Wycieczka przez Dolinę Chochołowską – na co zwrócić uwagę?

 

Jeśli Twoim celem jest Dolina Chochołowska, szlak rozpoczyna się na Siwej Polanie. To właśnie tu zaczyna się Dolina Chochołowska. Parking dostępny dla turystów pozwala na zostawienie samochodu, jednak w sezonie może zabraknąć na nim miejsca, dlatego zastanów się, czy lepszym wyborem nie będzie bus kursujący do Siwej Polany z Zakopanego. Na początku przez dolinę prowadzi droga asfaltowa, jednak po kilku kilometrach zmienia się w drogę szutrową. Pierwsze przewężenie, czyli Niżnią Bramę Chochołowską wieńczy Skała Kmietowicza o oryginalnym kształcie – doskonale widać ją z trasy. Na skale znajduje się medalion upamiętniający papieską wizytę w roku 1983. Idąc dalej, miniesz odgałęzienia różnych szlaków prowadzących dalej w góry, dlatego jeśli planujesz dłuższą wyprawę, Dolina Chochołowska będzie doskonałym punktem startowym. Mniej więcej w połowie drogi do schroniska znajduje się bacówka z pasterskimi wyrobami oraz drugie przewężenie – Wyżnia Brama Chochołowska. Tuż za nią znajdziesz małą leśniczówkę, w której dawniej mieściło się Schronisko Pod Zawiesistą. Podczas spaceru możesz podziwiać coraz piękniejsze widoki, aż w końcu dojdziesz do kolejnego punktu, jakim jest Polana Chochołowska. To jedna z największych polan w całych Tatrach i jednocześnie największa polana w Tatrach Polskich. W przeszłości prowadzono tu intensywny wypas owiec i bydła, a obecnie prowadzony jest jedynie kulturowy wypas owiec, a turyści mogą skosztować świeżych i aromatycznych owczych serów. Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej słynie natomiast z pięknych widoków oraz… doskonałej szarlotki z jagodami i śmietaną, której sława obiegła już całą Polskę. Nieco wyżej położona jest kapliczka z 1958 roku. Powstała po to, by górale wypasający swoje owce w dolinie mieli miejsce do modlitwy i ma wystrój w góralskim stylu. Aktualnie w okresie letnim organizuje się w niej msze w niedziele i święta oraz z okazji odpustu na Jana Chrzciciela. Ciekawostką jest, że to właśnie tutaj nakręcono scenę ślubu Maryny i Janosika.
 

Kiedy warto zobaczyć Dolinę Chochołowską?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: Dolina Chochołowska jest piękna o każdej porze roku! Na pierwszą wizytę polecamy wiosnę, ponieważ to właśnie na przełomie marca i kwietnia dno doliny pokrywają dywany szafranów spiskich – słynnych tatrzańskich krokusów. Kwitną zwykle 2–3 tygodnie, dlatego warto śledzić doniesienia i wybrać się do Doliny Chochołowskiej właśnie wtedy. Uwaga: przeżywa ona wówczas prawdziwe oblężenie, dlatego jeśli chcesz uniknąć tłumów, warto wybrać się na wycieczkę w środku tygodnia. Latem Dolina Chochołowska jest też pełna zieleni i będzie doskonałym miejscem na rodzinną wyprawę z najbliższymi. Jesienne Tatry to z kolei niezwykła paleta barw i nieco mniejsze obłożenie – jeśli nie przepadasz za tłumem na szlaku, skorzystaj z jeszcze ciepłych dni i poznaj piękno doliny w jesiennych kolorach. A zimą? Trasa jest na tyle łatwa, że nawet jeśli pogoda nie pozwala na wyjście w wyższe partie gór, możesz spokojnie wybrać się do Doliny Chochołowskiej.
 

Dolina Chochołowska: praktyczne informacje

 

Co jeszcze warto wiedzieć, gdy celem wycieczki jest Dolina Chochołowska? Ile się idzie i czy wstęp jest płatny? Jeśli chodzi o parking, Dolina Chochołowska zaprasza od strony Siwej Polany. W sezonie letnim kursuje także kolejka do Polany Huciska – aktualnie wpisując hasło „dolina chochołowska kolejka cennik” możesz sprawdzić, w jakich godzinach kursuje. Cena biletu wynosi 5 zł, a wycieczka w takiej formie z pewnością przypadnie do gustu każdemu zwłaszcza najmłodszym. Wstęp do Doliny Chochołowskiej jest płatny i wynosi 9 zł (bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł), a dobra wiadomość jest taka, że do doliny można wprowadzać psy oraz poruszać się po niej rowerem. Jeśli planujesz odwiedzić w tym roku Zakopane, musisz zajrzeć także do Doliny Chochołowskiej!

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone