cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Gdzie są zlokalizowane Grzmoty Mickiewicza?

Tatry to zdecydowanie duma Polaków. Znajdziesz w nich wiele pięknych szlaków, które pozwolą Ci odkrywać kolejne cuda natury i miejsca, które zapierają dech w piersiach. Jednym z właśnie takich są Wodogrzmoty Mickiewicza. Gdzie są zlokalizowane? Czym się wyróżniają? Jak do nich dojść i ile trwa wędrówka? 
 

Czym są Wodogrzmoty? Co warto o nich wiedzieć? 

 

Grzmoty Mickiewicza to z całą pewnością jedno z najbardziej imponujących miejsc w Tatrach. Stanowią grupę wodospadów, które łączą się ze sobą, wydając charakterystyczny dźwięk-huk, przypominający grzmot — stąd wywodzi się ich nazwa. 

Trzy charakterystyczne wodospady znajdują się na wysokości 1100 m n.p.m. Ich nazwy to: Wodogrzmot Wyżni, Wodogrzmot Pośredni oraz Niżni. Woda, zasilająca wodospady, pochodzi z potoku Roztoka. Same Grzmoty są zlokalizowane w niewielkiej odległości od największego wodospadu w Polsce, czyli Siklawy.

Ciekawostka: Pierwotnie wodospad nazywał się Grzmot, ponieważ jego nazwa nawiązywała do dźwięku, jaki wydawała opadająca woda. W 1892 roku jego nazwa została jednak zmieniona przez Towarzystwo Tatrzańskie na tę w obecnym brzmieniu. Było to bezpośrednio związane ze sprowadzeniem do Polski prochów polskiego poety — Adama Mickiewicza. Miało podnosić rangę i dostojność wydarzenia, a także podkreślać przywiązanie artysty do Polski.
 

Warto wiedzieć, że prawie do końca XIX wieku dotarcie do wodospadów było bardzo trudne, a wręcz prawie niemożliwe. Wynikało to z ich lokalizacji. Były ukryte za drzewami i krzewami, a wędrowcy mogli z daleka usłyszeć jedynie dźwięk, jaki wydawały. Zmieniło się to około 1880 roku, kiedy przygotowano trasę nad Wodogrzmoty Mickiewicza. 

Wiele osób zastanawia się, ile ma wodospad górski. Krzyżówka 3 kaskad jest stosunkowo niewielka. Najwyższy z nich ma 10 metrów, a ten najmniejszy około 3. Mimo to turyści chętnie odwiedzają to miejsce np. w trasie nad Morskie Oko. Asfaltowa droga, która do niego wiedzie, sprawia, że wiele osób z niej korzysta — w tym seniorzy, osoby niepełnosprawne czy dzieci. 

Ciekawostka 2: Niektórzy przewodnicy górscy nie używają nazwy Grzmoty Mickiewicza. Zamiast niej posługują się skróconym nazewnictwem, czyli Wodogrzmoty. Z czego to wynika? Wyrażają w ten sposób sprzeciw wobec łączenia nazwy miejsca z poetę-wieszczem, który jednak z górami nie miał nic wspólnego (wspomniał o nich tylko w jednym ze swoich dzieł, w Konfederatach Barskich — wielu uważa jednak, że wzmianka o Tatrach to dopisek autora tłumaczenia, a nie A. Mickiewicza). 

Gdzie są zlokalizowane Grzmoty Mickiewicza? 


Wodogrzmoty, inaczej nazywane także Wodospadami Mickiewicza, są zlokalizowane w miejscu, gdzie łączy się Dolina Roztoki z Doliną Białki — przy trasie z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko. Za nimi znajdują się dwa szlaki — jeden z nich prowadzi do Doliny Pięciu Stawów, a drugi do Schroniska w Roztoce. 
 

Wodogrzmoty Mickiewicza — szlaki, którymi dotrzesz na miejsce 


Zdecydowałeś, że chcesz odwiedzić Wodogrzmoty Mickiewicza? Szlak możesz pokonać w stosunkowo krótkim czasie i bez nadmiernego wysiłku. Z pewnością poradzą sobie z nim również rodzice z dziećmi, więc to idealna propozycja na rodzinny wypad do Zakopanego. Drogę można pokonać nawet wózkiem. Poniżej znajdziesz propozycje dwóch szlaków: zielonego i czerwonego, którymi można dotrzeć do celu. 

Wodogrzmoty małe

Zielony szlak do Wodogrzmotów 

Szlak rozpoczyna się w schronisku PTTK w na polanie Stara Roztoka. Prowadzi do Doliny Roztoki, a następnie do Doliny Pięciu Stawów. Droga ze schroniska do Wodogrzmotów Mickiewicza nie powinna zająć więcej niż 15 minut. Jeśli zdecydujesz się po ich zobaczeniu wybrać do Doliny, trasa zajmie kolejne 2 godziny i będzie znacznie bardziej wymagająca na tym etapie niż ta wiodąca do Grzmotów. 

Czerwony szlak na Grzmoty Mickiewicza 

Jaka jeszcze trasa wiedzie na Grzmoty Mickiewicza? Szlak czerwony jest drugą opcją, którą co do zasady turyści wybierają częściej. Rozpoczyna się on w Białce Tatrzańskiej i wiedzie po asfaltowej drodze. Trasa zajmuje 40-50 minut, a zejście z niej kilka minut krócej. Jest to idealny wybór dla rodzin z dziećmi — prosta droga, bez dodatkowych utrudnień i niezajmująca zbyt wiele czasu. 

Który ze szlaków na Wodogrzmoty wybrać? 

Jaką trasę wybrać na Wodogrzmoty Mickiewicza? Krzyżówka wodospadów w żadnej z wersji nie jest szczególnie wymagająca pod kątem tego, jak do niej dojść. Warto jednak kierować się tym, jaka lokalizacja początkowa bardziej Ci odpowiada, a także jaka jest kondycja i wiek osób, które z Tobą podróżują. Dla jednych asfaltowa trasa, bez przeszkód, będzie wygodna — szczególnie dla tych, którzy idą z dziećmi. Dla drugich większe znaczenie będzie miał punkt początkowy. W każdym wypadku będziesz mógł doświadczyć pięknych widoków na trasie. 

Jaka pora roku jest najlepsza, aby wybrać się na Grzmoty Mickiewicza? 

Najlepsza pora roku na odwiedzenie Grzmotów Mickiewicza to lato lub wczesna jesień. Wówczas widoki w tym miejscu są niezwykle malownicze, a ryzyko opadów czy załamania pogody stosunkowo niskie. Warto jednak pamiętać, że wybierając się w góry, zawsze trzeba śledzić alerty pogodowe oraz przygotować się na nagłe zmiany — burze, opady czy spadki temperatury, do których może dojść na każdej wysokości i o każdej porze roku. 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone