cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Gęsia Szyja – poznaj najpiękniejszy szczyt w Tatrach

Gęsia Szyja to niezwykle urokliwe miejsce w Tatrach Wysokich i jednocześnie najwyższy szczyt masywu o tej samej nazwie. Szlak na Gęsią Szyję zachwyci każdego – zarówno wieloletnich miłośników wycieczek po górach, którzy widzieli już niejeden wspaniały krajobraz, jak i najmłodszych, dla których będzie to pierwsza wycieczka po górach w życiu. Zastanawiasz się nad celem kolejnego urlopowego wyjazdu? Chcesz wybrać się w góry razem z dziećmi i sprawić, by pokochały tę formę spędzania wolnego czasu oraz zależy Ci na prostych i jednocześnie malowniczych trasach? A może po prostu masz ochotę odwiedzić polskie Tatry? Szlaki, które prowadzą na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Co to za szczyt – Gęsia Szyja? Skąd wyruszyć i jaką trasę wybrać? Co zobaczyć po drodze? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym Rusinowa Polana, Gęsia Szyja i inne okoliczne atrakcje nie będą już skrywały przed Tobą tajemnic.
 

Gęsia Szyja – co to za góra?

 

Gęsia Szyja to szczyt o wysokości 1489 m n.p.m., znajdujący się w Tatrach Wysokich i będący doskonałym punktem widokowym na Tatry polskie i słowackie. Szczyt można zdobyć z kilku stron, a sam szlak jest na tyle prosty, że na wyprawę mogą zdecydować się zupełni amatorzy, osoby o nieco mniejszej kondycji lub rodziny z dziećmi – również młodszymi. Wierzchołek Gęsiej Szyi zbudowany jest z dolomitowych skałek. Tytus Chałubiński, polski lekarz, botanik i współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego już w XIX wieku zachwalał panoramę widoczną ze szczytu Gęsiej Szyi, jako „widok na 100 szczytów i przełęczy” – i zdecydowanie nie ma w tym przesady! Prawie każdy, kto miał przyjemność spoglądać na Tatry z Gęsiej Szyi, deklaruje, że chce tam wrócić. Jeśli kochasz piękne widoki i nie chcesz forsować się całodzienną wyprawą, doskonałym wyborem będzie właśnie Gęsia Szyja; szlak przez Rusinową Polanę polecany jest każdemu. Skąd w ogóle wzięła się ta nazwa? Wąski i wygięty upłaz na wschodnim grzbiecie przypominał góralom właśnie gęsią szyję; początkowo to określenie dotyczyło zatem tylko niewielkiego spłaszczenia. Z czasem nazwa została rozciągnięta na cały masyw, dlatego warto doprecyzować – Gęsia Szyja to najwyższy szczyt masywu Gęsia Szyja. Czas wejścia w przypadku każdej trasy jest podobny i wynosi ok. 2 godziny, przy czym należy pamiętać, żeby doliczyć także czas potrzebny na zejście ze szczytu.
 

Który szlak na Gęsią Szyję wybrać?

 

Jeśli chodzi o wejście na szczyt Gęsia Szyja, trasa przez Rusinową Polanę to najpopularniejsza droga, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Możesz wybrać się także z Toporowej Cyrhli (szlak czerwony i później zielony) lub Brzezin (szlak czarny i czerwony). Obie trasy są dość podobne i niewymagające techniczne. Jeśli koniecznie chcesz odwiedzić Rusinową Polanę, szlaki zaczynają się w Zazadni, Wierchu Poroniec lub Palenicy Białczańskiej. Trasy możesz modyfikować w taki sposób, by tworzyły pętle lub wydłużać je na rozmaite sposoby. Pod Gęsią Szyję możesz dostać się komunikacją podmiejską – z placu przy dworcu kolejowym w Zakopanem kursują busy jadące w kierunku Łysej Polany. Możesz wysiąść na Wierchu Poroniec lub dojechać do Polany Białczańskiej. Jeśli dojeżdżasz samochodem, polecamy trasę Wierch Poroniec-Gęsia Szyja. Parking znajdujący się przed wejściem na szlak nie jest zbyt duży, ale w pobliżu znajduje się także parking rezerwowy lub drugi – na Palenicy Białczańskiej. Parkując samochód, musisz liczyć się z kosztem ok. 30 zł. Przed wejściem na szlak należy uiścić opłatę w kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego (uwaga – płatność tylko gotówką!) – i już możesz ruszać.
 

Gęsia Szyja jak dojść?
 

Rusinowa Polana – dlaczego warto ją zobaczyć?

 

Pierwszy etap to szlak na Rusinową Polanę, który liczy ok. 3,5 km bez żadnych większych przewyższeń. Przejście tej trasy zajmuje około godziny. Rusinowa Polana to duża polana reglowa położona w Tatrach Wysokich na wysokości ok. 1180 m n.p.m. Dawniej znajdowała się na niej osada pasterska i wypasano tam wielkie stada owiec. Pozostałością po tych czasach są niewielkie obiekty drewniane, w których w sezonie można kupić oscypki i inne wyroby z mleka owczego. Tak naprawdę najważniejszy jest tam jednak widok – przepiękna panorama zapiera dech w piersiach i sprawia, że aż nie chce się stąd ruszać. Co dojrzysz z Rusinowej Polany? Między innymi Gerlach, Rysy, Lodowy Szczyt, Baranie Rogi oraz inne szczyty; w Internecie znajdziesz zdjęcia i schematy z dokładnym opisem gór otaczających Rusinową Polanę, więc możesz porównać je z rzeczywistością. W odległości ok. 10 minut spacerem od Rusinowej Polany znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. To przepiękny drewniany kościół, który został zbudowany w miejscu objawienia maryjnego około 1860 roku. Na pobliskim murze znajdują się tablice upamiętniające osoby, które zginęły w górach. Przy sanktuarium można napić się także wody z cudownego źródełka – podobno ma ona właściwości uzdrawiające.
 

Trasa Rusinowa Polana – Gęsia Szyja: pokonaj ponad 1000 schodów!

 

O ile sam szlak na Rusinową Polanę to naprawdę przyjemna ścieżka spacerowa, dalszy ciąg zielonego szlaku będzie wymagał już nieco więcej wysiłku. Jednak spokojnie, to nadal nie będzie ciężka wspinaczka, jednak musisz przygotować się na to, że będziesz musiał pokonać wiele stopni, ponieważ szlak został ustabilizowany za pomocą drewnianych belek. Przejście tego etapu trasy zajmuje ok. 50 minut, choć widoki zachęcają do tego, by zatrzymać się na chwilę i podziwiać coraz piękniejszą panoramę. Gdy dojdziesz na sam szczyt, z pewnością westchniesz z zachwytu. Wspaniały widok na góry – począwszy od Tatr Bielskich po Tatry Wysokie i nawet niektóre szczyty Tatr Zachodnich – kusi wielu turystów, dlatego nie warto zatrzymywać się przy pierwszych skałkach i lepiej przejść kawałek dalej, by ominąć największy tłum. Murań, Hawrań, Szalony Wierch, Lodowy Szczyt, Ciężki Szczyt, Rysy, Dolina Białki, Wołoszyn, Wielka Koszysta, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Giewont… Imponująca lista, prawda? Wszystkie te szczyty możesz ujrzeć po pokonaniu tych niekończących się schodów.
 

Gęsia Szyja – praktyczne informacje

 

Tak jak już wspominaliśmy, szlak prowadzący na szczyt Gęsiej Szyi to trasa, którą może pokonać w zasadzie każdy – również rodzice z małymi dziećmi. Z wiadomych względów nie zachęcamy do spaceru na sam wierzchołek z wózkiem – każdy stopień będzie wiązał się z dodatkowym wysiłkiem. Rodzice z dziećmi w wózkach lub na sankach mogą jednak wybrać się na Rusinową Polanę i podziwiać niemal tak samo wspaniałe widoki. Rusinowa Polana to także raj dla fotografów; przepiękne widoki kuszą również pary młode, które właśnie w tym miejscu chcą zrobić swoją sesję zdjęciową. To doskonały pomysł, ponieważ trasę można z łatwością pokonać nawet w długiej sukni i garniturze. Warto pamiętać, że na końcu trasy nie ma żadnego schroniska, dlatego należy zabrać ze sobą prowiant. Koszt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego to 9 zł (bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł). Pamiętaj, że na teren parku narodowego nie można wprowadzać psów, dlatego Twój pupil musi niestety zostać w domu lub pensjonacie.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone