cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Gubałówka - parking, atrakcje, trasa

Gubałówka to jedna z bardziej popularnych atrakcji w Tatrach. Pod tą nazwą kryje się masyw o wysokości 1123 m n.p.m. należący do pasma Gubałowskiego, który jest przytulony do stolicy Tatr – Zakopanego. Z Gubałówki roztacza się widok na rów Zakopiański. Ze wzniesienia możemy też podziwiać malowniczą panoramę szczytów należących do Tatr, takich jak: Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy czy Świnicę. Pod Gubałówką znajduje się słynny targ, w którym można spróbować regionalnych specjałów, takich jak oscypek, bundz czy redykołek. Na targu można podziwiać też tatrzańskie rękodzieło.

 

Jak dostać się na Gubałówkę?

 

Na szczyt można dotrzeć na kilka różnych sposobów:

  • wyciągiem krzesełkowym,
  • piechotą, podążając wybranym szlakiem turystycznym,
  • kolejką,

Dzięki dostępności różnych środków transportu, na Gubałówkę bez problemu dostaną się rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze, a nawet osoby z niepełnosprawnościami. To ogromna zaleta tej atrakcji turystycznej.
 

Gubałówka trasa pieszo

Jak dojechać na Gubałówkę samochodem?

 

Jeśli decydujecie się na samochodową wyprawę ze stolicy Tatr na Gubałówkę, możecie zdecydować się na dwie trasy: od strony Kościeliska lub Poronina. Dojazd zajmuje około 20 minut.

 

Gubałówka parking

 

Nieopodal słynnego tarasu widokowego znajdują się parkingi, na których można zostawić auto. Opłaty za parkingi różnią się od siebie, ale oscylują w okolicy 20 zł za całodzienny postój. Z parkingów musicie przemierzyć jedynie 250 metrów, aby dotrzeć do słynnych tarasów widokowych Gubałówki. Jest jeszcze inna, tańsza opcja parkowania na Gubałowce. Miejsca postojowe są także dostępne wzdłuż ulicy Salamandra oraz Droga Zubka. Jednak w sezonie weźcie pod uwagę ich ograniczoną liczbę.

 

Wjazd na Gubałówkę – kolejka PKL Gubałówka

 

Na szczyt Gubałówki można wjechać kolejką linowo-terenową. To bardzo atrakcyjny sposób dostania się na szczyt. Kolejka powstała w 1938 roku. Dolna stacja jest zlokalizowana na wysokości 823 m n.p.m, końcowa zaś na poziomie 1122 m n.p.m. Wagoniki, które są w stanie pomieścić 120 osób, poruszają się w górę na trasie liczącej około 1300 metrów. Wjazd na szczyt zajmuje 3 minuty. Nie tylko krótki czas transportu przemawia za tą opcją wjazdu na Gubałówkę. Dach wagoników jest przeszklony, dzięki czemu mamy możliwość podziwiania pięknych krajobrazów. Kolejka czynna jest przez cały rok. Najbardziej oblegana jest jednak w sezonie. Warto wtedy rozważyć kupno biletu online – unikniemy stania w długiej kolejne. Bilet w jedną stronę to koszt 21 zł dla biletu normalnego i 17 zł w przypadku biletu ulgowego. Można kupić też bilet w dwie strony. Bilety dostępne są na stronie PKL.

 

Jak wejść/wjechać na Gubałówkę?

 

Gubałówka – wyciąg krzesełkowy

 

Wyciąg krzesełkowy stanowi równie ciekawą alternatywę dla wjazdu na Gubałówkę. Stacja początkowa kolejki znajduje się poza Zakopanem – w Kościelisku na wysokości 886,3 m n.p.m. Jeśli zdecydujecie się wynająć apartament w Kościelisku, na stację dotrzecie piechotą. Jeśli zarezerwujecie apartament w Zakopanem, nie martwcie się. W pobliżu stacji znajduje się zarówno parking, jak i przystanek autobusowy. Bez problemu dotrzecie tam niezależnie od tego, jaki środek transportu preferujecie. Górna stacja zlokalizowana jest na Butorowym Wierchu na wysokości 1158,4 m n.p.m. Dwuosobowe krzesełka pokonują trasę o długości 1690 metrów w ciągu 20 minut. To daje nam zdecydowanie więcej czasu na podziwianie malowniczych widoków. Po zejściu z kolejki na Butorowym Wierchu warto kierować się w prawą stronę. Po dwukilometrowym spacerze dotrzemy do tarasów widokowych Gubałówki. Ciekawą opcją dla turystów jest wjazd na Gubałówkę kolejką, spacer na Butorowy Wierch i zjazd wyciągiem krzesełkowym. PKL daje nam możliwość zakupu biletu łączonego w cenie 25 zł za bilet normalny i 20 za bilet ulgowy.



 

Wejście na Gubałówkę – ile trwa?

 

Ile się idzie na Gubałówkę? To pytanie zadają sobie zagorzali zwolennicy pieszych górskich wędrówek. Czas wejścia na Gubałówkę zależy oczywiście od tego, na jaką trasę się zdecydujecie. Do wyboru, jak to w górach, jest kilka alternatyw. Najbardziej popularną opcją jest wejście na Gubałówkę czarnym szlakiem, którego początkowe znaczniki znajdują się na ulicy Powstańców Śląskich. Potem spaceruje się wzdłuż wzniesienia i schodzi na dół szlakiem żółtym. Taka pętla zajmie około 2 h.

 

Inną alternatywą jest wybór niebieskich znaczników. Kierując się nimi, przejdziecie przez Gubałówkę i dotrzecie aż do Nowego Bystrego.

 

Po dotarciu na Gubałówkę możecie też skierować swoje kroki w stronę Butorowego Wierchu. Tam swój początek ma zielony szlak, który prowadzi aż do szczytu Ciemniak, będącego częścią słynnego pasma Czerwonych Wierchów.

 

Weźcie pod uwagę swoją kondycję, warunki pogodowe oraz apetyt na tatrzańskie widoki i wybierzcie trasę odpowiednią dla siebie. Gubałówka stwarza wiele fantastycznych opcji.

 

Kolej na Gubałówkę z Polany Szymoszkowejnowskiej w Zakopanem

 

Jeśli przybyliście do stolicy Tatr zimą i znaleźliście idealny apartament, z dużą dozą prawdopodobieństwa skierujecie swoje kroki na Polanę Szymoszkową. Znajduje się tam wyciąg narciarski, który wije się wzdłuż południowego zbocza Gubałówki. Warto pamiętać o tym, że Gubałówka to nie tylko tarasy widokowe z malowniczą panoramą, w której stronę kierujemy rozmarzony wzrok i obiektywy aparatów, ale również gratka dla miłośników sportów zimowych.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone