cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Jak dojść do Morskiego Oka?

Są w górach miejsca na tyle wyjątkowe, że po prostu trzeba je zobaczyć. Chociaż raz w życiu. Przykładem takiej kultowej turystycznej atrakcji jest Morskie Oko. Pasjonaci górskich wędrówek często właśnie tam zaczynają swoją przygodę z górami. W stronę położonego na wysokości 1395 m n.p.m. jeziora polodowcowego otoczonego postrzępionymi wysokogórskimi turniami, które bajecznie odbijają się w tafli jeziora, zmierzają prawdziwe pielgrzymki turystów. Nic dziwnego. Ten widok jest tego wart. Trasa nad Morskie Oko prowadzi przez zjawiskową Dolinę Rybiego Potoku. Sam staw, notabene największy w Tatrach, ma niebywały kolor, który od wieków wpływał na wyobraźnię. Barwa zdawała się na tyle niespotykana, że krążyły wokół niej legendy. Mówiono, że Morskie Oko jest tak głębokie, że łączy się z Adriatykiem. Niegdyś górale nazywali je Białym Stawem, ale niemieccy osadnicy ze Spiszu nazwali uroczy tatrzański zakątek Meeraugen i ta nazwa okazała się na tyle trafna i pobudzająca wyobraźnię, że się przyjęła i funkcjonuje do dziś.

 

Jak dojechać do Morskiego Oka?

 

Morskie Oko może być zarówno celem wędrówki, jak i przystankiem na drodze do zdobycia bardziej wymagających szczytów. Niezależnie od tego, w jakim celu wybieracie się w tę stronę, warto pokonać trasę na Morskie Oko.

Jak dojechać do Morskiego Oka? Należy w pierwszej kolejności dostać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do jego bram, znajdujących się w Palenicy Białczańskiej możecie dojechać samochodem lub komunikacją miejską.

Jeśli poruszacie się autem i wyjeżdżacie ze swojego apartamentu w Zakopanem, na dojazd do Palenicy Białczańskiej musicie zarezerwować sobie minimum 35 minut. Jednak pamiętajcie, że w sezonie trasa może być oblegana jak Krupówki, więc mogą zdarzać się korki. Jeśli zmierzacie od strony Krakowa, możecie śmiało ominąć Zakopane i wjechać na właściwą trasę, kierując się w Poroninie na Bukowinę Tatrzańską.

Na trasę prowadzącą do Morskiego Oka dostaniecie się również komunikacją miejską z Zakopanego. Busy z napisem “Morskie Oko”, “Palenica Białczańska” lub “Łysa Polana” znajdziecie w centrum. Rozkład jazdy widnieje na stronie przewoźnika. Bus pokonuje trasę (przy braku korków) w około 40 minut.

Trasa na Morskie Oko - jak dojść?

Morskie Oko a parking - czyli gdzie najlepiej zostawić auto?

 

Jak wygląda dojazd do Morskiego Oka? Bezpośrednie wejście na trasę wiodącą do Morskiego Oka znajduje się w Palenicy Białczańskiej. Płatny parking znajduje się w Palenicy, a także w Łysej Górze. Całodniowe bilety kosztują 29 zł. Można je nabyć tylko online na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy pamiętać, o wcześniejszym zakupie biletów, zwłaszcza w sezonie. Choć do dyspozycji aut jest duża powierzchnia parkingu, bardzo szybko zapełnia się przez spragnionych tatrzańskich widoków turystów.

 

Darmowe parkingi koło Morskiego Oka

 

Istnieją jednak alternatywne darmowe parkingi w Białce Tatrzańskiej oraz w Bukowinie Tatrzańskiej. Stamtąd dojedziecie do Palenicy Białczańskiej komunikacją publiczną. Parkingi są bezpłatne. Jedyny koszt, jaki należy wziąć pod uwagę, to koszt biletu do Palenicy. Rozkład jazdy autobusów, które zabiorą Was do Tatrzańskiego Parku Narodowego, znajdziecie na stronie gminy Bukowiny Tatrzańskiej

 

Jak dojść do Morskiego Oka? Trasa nad Morskie Oko

 

Stajecie u wrót Tatrzańskiego Parku Narodowego. Musicie nabyć jeszcze bilet wstępu. To koszt rzędu 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Co Was czeka po przekroczeniu jego bram? Ile się idzie nad Morskie Oko? Spieszymy z odpowiedziami.

  • Droga do Morskiego Oka to 7,8 km trasa wzdłuż urokliwej Doliny Rybiego Potoku.
  • Dojście do Morskiego Oka zajmuje około 2 h 20 min.
  • Zejście do Polanicy to czas 1 h 50 min.
  • Na wycieczkę zarezerwujcie sobie cały dzień.

Trasę na Morskie Oko możecie pokonać piechotą. Szlak nie jest specjalnie trudny. Przewyższenie na całej trasie to 499 metrów, co na warunki górskie nie jest dużym wyzwaniem. Trasa jest jednak w większości asfaltowa, a spacer po twardym gruncie możemy odczuć w kolanach. Alternatywą do pieszej wędrówki jest przejażdżka fasiągami, czyli konnymi zaprzęgami.

 

Trasa nad Morskie Oko - fasiągi

 

Fasiągi to pokaźne dorożki, które mogą zabrać do 12 osób. Zaprzęg ciągną dwa konie. Koszt przejażdżki oscyluje w okolicy 50 zł/os. Cena każdorazowo jest ustalana z przewoźnikiem i uzależniona jest od liczby osób i pogody.
 

Morskie Oko, jak dojść?
 

Szlak nad Morskie Oko

 

Trasę nad Morskie Oko można podzielić na kilka etapów. Szlak, jak już wspomnieliśmy prowadzi, przez urokliwą Dolinę Rybiego Potoku. Jest jednak kilka punktów kluczowych, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

 

Wodogrzmoty Mickiewicza

 

Z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza powinniśmy dojść w ciągu 50 minut. Po drodze miniemy przepiękny punkt widokowy, z którego rozciąga się malowniczy widok na Rysy, górę Gerlach czy Młynarza.

Nazwa Wodogrzmoty bierze się z niesamowitego huku, jaki wywołują kaskady wody spadające z dużej wysokości. Towarzystwo Tatrzańskie nazwiskiem wieszcza upamiętniło w 1981 roku sprowadzenie jego prochów do ojczyzny. Wodogrzmoty Mickiewicza składają się z Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżnego. Z mostka na trasie widać jedynie Wodogrzmot Pośredni. W tym miejscu szlak czerwony krzyżuje się z zielonym, którym można dojść do Doliny Pięciu Stawów. W lewą stronę odchodzi trasa prowadząca do Schroniska w Dolinie Roztoki.

 

Polana Włosienica

 

Turyści poruszający się pieszo po minięciu Wodogrzmotów MIckiewicza mogą iść asfaltem lub podążyć czerwonym szlakiem, który wiedzie wprost w górę ścieżką złożoną z kamiennych stopni ograniczonych barierkami. To jedyny odcinek trasy nad Morskie Oko, w którym możemy na chwilę odpocząć od asfaltowej drogi. Po czterech sekwencjach skrótów szlak doprowadza do Polany Włosienica. Tam kończą swój bieg Fasiągi. Dalej wszyscy zmierzający w stronę Morskiego Oko podrużują piechotą. Na Polanie oprócz pięknych widoków znajduje się punkt gastronomiczny.

 

Schronisko Morskie Oko

 

Po niespełna 2 km trasy z Polany Włosienicy, docieramy do Schroniska Morskie Oko. Droga do schroniska wiedzie koło Żlebu Żandarmerii, który zimą potrafi zaskoczyć lawinami oraz przez Zakręt Ejsmonta. Z polany, na której zlokalizowane jest schronisko, rozpościerają się piękne widoki. Można tam zregenerować siły i zjeść coś pożywnego. Schroniska składa się z dwóch budynków, z czego stara część jest najstarszym schroniskiem w polskiej części Tatr. W obu budynkach jest niespełna 80 miejsc noclegowych

 

Morskie Oko

 

Jedynie kilkanaście metrów od schroniska znajduje się Morskie Oko - największe jezioro w Tatrach. Ma powierzchnię niemal 35 ha. Widać stąd wierchuszkę polskich szczytów: Grań Apostołów, Żabi Mnich, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryńska Strażnica czy też Szpiglasowy Wierch. Znad Morskiego Oka można wyruszyć na dalsze piesze wojaże. Do wyboru jest kilka opcji:

  • Trasa wokół jeziora to 2,5 kilometrów.
  • Wycieczka nad Czarny Staw - do pokonania dodatkowo 200 m przewyższenia
  • Szlak na Rysy - bardziej zaawansowana trasa z momentami łańcuchów i wspinaczki. Wyjście ze schroniska Morskie Oko i powrót to ponad 7 godzin trasy.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone