cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Jak wejść na Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch

 

Kasprowy Wierch bez wątpienia należy do śmietanki polskich szczytów. W sezonie zdobywa serca podróżników za sprawą nieziemskich widoków, jakie roztaczają się ze szczytu, zimą zaś zamienia się w polską stolicę narciarstwa, oferując wiele interesujących tras zjazdowych. Kasprowy Wierch piętrzy się w paśmie Tatr Zachodnich, sięgając wysokości 1987 m n.p.m. Zlokalizowany jest na granicy polsko-słowackiej. Nazwę zawdzięcza położonej u jego stóp Hali Kasprowej, która, jak niesie wieść gminna, została nazwana na cześć jej właściciela – górala Kaspra. Dziś Kasprowy Wierch jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków górskich wycieczek. W sezonie odwiedza go dziennie nawet 4000 turystów.

 

Jak wejść na Kasprowy Wierch

 

Jak zdobyć Kasprowy Wierch? Ile się idzie na Kasprowy? Te pytania rodzą się w głowach podróżników, którzy przemierzają Tatry. Odpowiedzi na te pytania wyglądają jednak inaczej w zależności od wyboru trasu. Zatem który szlak na Kasprowy Wierch wybrać?

 

jak wejść na Kasprowy wierch?

Szlak na Kasprowy Wierch

 

Na Kasprowy wierch prowadzi wiele pieszych tras. Do najbardziej popularnych należy:

  • szlak zielony przez Myślenickie Turnie,
  • szlak czerwony z Kopy Kondrackiej,
  • szlak niebieski z Kuźnic i dalej szlak żółty przez Halę Gąsienicową.

 

Szlak zielony

 

Ma on swój początek w Kuźnicach. Prowadzi wzdłuż nartostrady, dalej wiedzie koło stacji kolejki Myślenickie Turnie, a potem Doliną Goryczkową. Zielony szlak na Kasprowy to trasa o długości 7,5 km o przewyższeniu 975 m. Jaki jest czas wejścia na Kasprowy tym szlakiem? Aby wejść na Kasprowy zielonym szlakiem, trzeba przeznaczyć na to około 2 h 30 min. Trasa należy do jednej z prostszych w Tatrach, a jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie jest zatłoczona, gdyż wiele osób wybiera wjazd kolejką na sam szczyt.

Czerwony szlak

Rozpoczyna się w Kopie Kondrackiej. Obierając ten szlak mamy do przemierzenia dystans o długości 4,2 km i przewyższeniu 142 metrów. Szlak można pokonać w niespełna 2 h. Biegnie on wzdłuż granicy polsko-słowackiej przez Przełęcz pod Kopą Kondracką, Suche Czuby i Goryczkową Czubę. Choć przewyższenie nie jest imponujące, szlak momentami wiedzie wąską ścieżką, zdarzają się też niewielkie przeszkody skalne. Trasa może być więc dobrym rozbiegiem przed bardziej wymagającymi trasami Tatr Wysokich.

 

Niebieski szlak

 

Początkowe znaczniki niebieskiego szlaku, podobnie jak w przypadku trasy oznaczonej kolorem zielonym, również są w Kuźnicach. Szlak prowadzi w stronę Nosala przez Boczań i Ipłaz. Dojdziemy nim do schroniska Murowaniec w hali Gąsienicowej. Stamtąd na Kasprowy Wierch prowadzi żółty szlak. Pokonanie 4,2 km trasy zajmie nam 1 h 20 min. Trasa jest bardzo przyjemna, towarzyszą jej przepiękne panoramy. Podejścia nie są zbyt strome, a ścieżka wiodąca szlakiem jest szeroka i kamienista. Jest on często wybierany nie tylko jako wejście na Kasprowy, ale i zejście na Halę Gąsienicową.
 

Kasprowy Wierch trasa
 

Kolejka na Kasprowy

 

Na Kasprowy Wierch można dostać się kolejką – jest to jedyna w Polsce wysokogórska kolejka linowa. Biegnące w górę wagoniki gwarantują turystom niesamowite widoki i szybkie dostanie się na szczyt bez zadyszki. Kolejka  pokonuje trasę 4,3 km w 11 minut z przesiadką w Myślenickich Turniach. Tyle czasu mamy na podziwianie tatrzańskiej flory i fauny z lotu ptaka – a jest na co patrzeć: granie, turnie i hale, po których przemieszczają się dzikie zwierzęta, w tym kozice czy nawet niedźwiedzie. Wagoniki mieszczą od 30 do 60 osób, a kolejka funkcjonuje przez cały rok. Zatrzymuje się kilkadziesiąt metrów poniżej najwyższej grani Kasprowego – nieopodal stacji meteorologicznej oraz restauracji. Są to najwyżej położone budynki w naszym kraju.

 

Trasa z Kasprowego Wierchu – gdzie wyruszyć dalej?

 

Kasprowy Wierch może być celem górskiej wędrówki, ale również przystankiem albo punktem wyjścia do zdobycia kolejnych szczytów. Wynika to zarówno z lokalizacji – bliskości innych ciekawych turystycznie i krajobrazowo atrakcji – jak i możliwości dotarcia na Kasprowy kolejką. Wjeżdżając na szczyt Kasprowego kolejką, oszczędzamy siły i czas na następne wojaże. Gdzie można dotrzeć z Kasprowego Wierchu? W zasięgu są takie turystyczne smaczki, jak:

  • Giewont,
  • Czerwone Wierchy,
  • Dolina Kościeliska,
  • Świnica,
  • Przełęcz Zawrat,
  • Orla Perć,
  • Dolina Pięciu Stawów.

Wybierając się na Kasprowy Wierch, możemy planować wielokilometrową trasę, której pokonanie zajmie nam długie godziny, a nawet cały dzień. Warto się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

łatwa trasa na Kasprowy Wierch

 

Pogoda w górach

 

Jak wiadomo pogoda w górach może zmienić się w przeciągu godziny. Jeśli planujemy pozostawać na szlaku przez wiele godzin, musimy brać pod uwagę wszystkie pogodowe warianty. Pamiętajmy też zarówno o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy chroniącym od słońca, jak i pelerynie przeciwdeszczowej.

 

Prowiant

 

Dobre przygotowanie do górskiej wędrówki to również plecak zaopatrzony w odpowiednie przekąski. O tym, co do jedzenia warto zabrać na szlak, przeczytacie w tym wpisie na blogu.

 

Obuwie w górach

 

Niezwykle istotne jest też odpowiednie obuwie. Dostosuj je do rodzaju nawierzchni trasy oraz do pory roku. O tym, w jakie obuwie najlepiej zaopatrzyć się jesienią, przeczytacie tutaj

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone