cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Jaki plecak w góry?

Wyjazd w piękne polskie góry oraz towarzyszące mu piesze wycieczki wśród malowniczych krajobrazów to doskonała forma aktywności fizycznej. Jeśli kochasz wędrówki górskimi szlakami, jednym z możliwych celów podróży mogą być Tatry. Świeże powietrze oraz pokryte soczystą zielenią lub białą szatą stoki to świetna sceneria do spędzania wolnych chwil.

Zakopane jest dobry miejscem, gdzie można zatrzymać się na nocleg i każdego dnia wyruszać na inne interesujące szlaki. Znakomicie zlokalizowane apartamenty przyciągają gości odwiedzających Zakopane.
 

Jaki plecak na wyprawę w góry wybrać?

 

Bez względu na rodzaj szlaków, którymi chcemy maszerować, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Oprócz odpowiednich butów niezbędnym elementem wyposażenia na taką wyprawę będzie plecak. Musi on być niezawodny podczas użytkowania i dobrze sprawdzać się w terenie. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jak długą wycieczkę planujesz?
 • Po jakich szlakach będziesz wędrował?
 • Co zamierzasz zabrać ze sobą w plecaku?
 • Jaka wielkość plecaka będzie dla Ciebie odpowiednia?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci wyodrębnić cechy, jakie musi mieć plecak na wyprawy w góry, który będzie dla Ciebie idealny.
 

Jakie cechy powinien mieć funkcjonalny plecak na wycieczki górskie?

 

Odpowiednio dobrany plecak to wygoda noszenia oraz możliwość zabrania niezbędnego wyposażenia. Przy zakupie plecaka w góry zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów opisanych poniżej.

Sztywność

Im mniejszy plecak, tym mniejsza jego sztywność. Miękkie plecaki są lekkie i najczęściej korzystamy z nich na krótkie trasy, dlatego nie muszą mieć wytrzymałego metalowego stelaża. Często posiadają wyprofilowane płyty z tworzywa ukryte między komorą główną a gąbką.

Miękkość

Plecaki na wycieczki górskie muszą być wygodne. Sprawdź, czy plecak posiada miękką wyściółkę i dobrze leży na plecach oraz czy naramienne i biodrowe pasy są wystarczająco szerokie i grube.

Wentylacja

Ma ona szczególne znaczenie, kiedy jest nam potrzebny plecak na wycieczki górskie, w które udajemy się w sezonie letnim. W tym okresie intensywnie pocą się miejsca styku z plecakiem, np. plecy. Z tego powodu należy wybierać takie modele, które posiadają kanały wentylacyjne i dystansowe siatki wentylujące.
 

Plecak na wyprawy w góry – jaki powinien być jego system nośny?

 

System nośny to nic innego jak konstrukcja tylnych paneli plecaka, pasa piersiowego oraz biodrowego. Jeśli jest odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do Twojej sylwetki, to prawidłowo rozkłada ciężar plecaka między ramiona i biodra. Im większym rozmiar plecaka, tym bardziej rozbudowany jest jego system nośny. Daje to wygodę i stabilność podczas górskich wędrówek różnokolorowymi szlakami.
 

Jakie pasy i rodzaj materiału powinien posiadać plecak na wycieczki górskie?

 

Materiał

Tkanina, z jakiej wykonany jest plecak, ma znaczny wpływ na jego trwałość i wagę. Powinna ona cechować się odpowiednią wytrzymałością, wodoodpornością i elastycznością. Najczęściej plecaki na wycieczki górskie są wykonane nylonu, który jest mocny, odporny na rozdarcia oraz niezwykle lekki. Podczas ulewnego deszczu pamiętajcie, by korzystać z pokrowców, bo szwy w plecakach mogą przeciekać.

Pasy

Jedną z najważniejszych części systemu zawieszenia, jakie posiada plecak na wyprawę w góry, jest pas biodrowy. Jeśli jest on dobrze dopasowany, to większość ciężaru jest przenoszona z ramion na biodra, odciążając plecy. Odpowiednio uregulowane pasy ramienne pozwalają na utrzymanie plecaka, a pasy na mostku na jego stabilizację. Powinny one znajdować się w miarę wysoko, ograniczając nacisk na klatę piersiową.
 

Waga plecaka górskiego

 

Ciężar plecaka to jeden z istotnych parametrów, który należy brać pod uwagę. Jest on ściśle związany z jakością systemu nośnego. Im bardziej komfortowy i zaawansowany będzie, tym większą wagę będzie miał bagaż. Jeśli wybierzesz system nośny wysokiej jakości, to znacznie odciążysz plecy, a co za tym idzie, odczuwanie ciężaru będzie mniejsze. Plecak na krótkie wędrówki ważyć 1–1,2 kg. Waga dużych plecaków na dłuższe wyprawy nie powinna przekraczać 3 kg.
 

Pakowność plecaka na wycieczki górskie

 

Najistotniejsza jest główna komora plecaka z dużą ilością miejsca. Elastyczna tkanina pozwoli na pomieszczenie znacznej ilości potrzebnych rzeczy. Dużą rolę odgrywają przegrody pomagające w sprawnym pakowaniu i utrzymaniu porządku wewnątrz plecaka. W bocznych kieszeniach można umieścić mniejsze rzeczy i drobiazgi. Ważne jest dopilnowanie, by były one starannie zamknięte podczas marszu.
 

Dopasuj do swoich potrzeb litraż plecaka na górską wędrówkę

 

Kiedy planujesz wyjazd w góry i chcesz aktywnie spędzić czasu na przemierzaniu górskich szlaków, zastanów się, co będzie Ci potrzebne. Oprócz odpowiedniego obuwia trekkingowego, odzieży i różnych akcesoriów turystycznych powinieneś zaopatrzyć się również w plecak o odpowiedniej pojemności. Długość i złożoność wyprawy będzie determinowała jego konstrukcję, funkcjonalności i, co za tym idzie, potrzebną pojemność.
 

Jaki plecak w góry na jeden dzień?

 

Planując kilkugodzinną górską trasę np. na Giewont, będziesz potrzebować podstawowego wyposażenia. Termos, nieduży prowiant, kurtka przeciwdeszczowa, mapa, czołówka i apteczka spokojnie zmieszczą się w plecaku o pojemności 20–30 litrów. Są to pakowne, lżejsze plecaki bez zaawansowanego systemu nośnego.

Jeżeli planujesz krótki wypad na szlak zimową porą, powinieneś zabrać lawinowe ABC i dodatkowy sprzęt, a wówczas litraż plecaka powinien być nieco większy – ok. 35 litrów.
 

Kilkudniowe wędrówki – jaki plecak w góry zabrać?

 

Optymalnym rozmiarem plecaka na dłuższy pobyt wśród szczytów będą modele o pojemności od 40 do 50 litrów. Rozbudowany pas biodrowy znacznie odciąży ramiona. Większa komora plecaka i liczne kieszonki spokojnie pomieszczą jedzenie, spory zapas wody czy dodatkowy hardshell.
 

Jakie udogodnienia powinien mieć dobrej jakości plecak na wyprawę w góry?

 

Najważniejsze z nich to:

 • mocowania na kije trekkingowe,
 • troki do przywiązania karimaty lub namiotu,
 • boczne kieszenie na bidon,
 • zamki z przedłużanymi uchwytami dające możliwość korzystania z rękawiczek,
 • miejsce na bukłak z rurką,
 • przeciwdeszczowy pokrowiec,
 • otwierana klapa na szczycie plecaka,
 • niewielka funkcjonalna kieszeń w pasie biodrowym.

Pamiętajmy, by przy pakowaniu każdego plecaka na wyprawy górskie zachować równowagę między koniecznością a minimalizmem.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone