cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Jaskinie na Słowacji? Gdzie warto pojechać, będąc w Zakopanem 

Zakopane znajduje się w okolicy wielu ciekawych miejsc — zarówno tych zlokalizowanych w Polsce, jak i poza jej granicami. Stanowi ono doskonały punkt wypadowy do tego, aby zwiedzać jaskinie na Słowacji. Które z nich są szczególnie interesujące i zasługują na to, aby je zobaczyć? Poznaj 10 interesujących propozycji. 
 

Jaskinie Słowacja — 10 miejsc, które warto odwiedzić 

 

Jesteś w Zakopanem kolejny raz, sporo już widziałeś i zastanawiasz się, gdzie teraz pojechać? Warto rozważyć zwiedzanie obiektów, jakimi są jaskinie. Słowacja, znajdująca się w niewielkiej odległości od Podhala, oferuje turystom liczne miejsca warte uwagi. Jakie jaskinie na Słowacji blisko Zakopanego odwiedzić? 

1. Jaskinia Słowacja: Demianowska Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa to niezwykle interesująca jaskinia. Słowacja jest bardzo znana z takich obiektów jak ten. Czym się on wyróżnia? Znajduje się w dolnej części Doliny Demianowskiej, w Tatrach Niżnych. Jaskinia ma długość 2500 metrów, jednak turyści mogą zwiedzać jedynie 850 z nich. Obiekt jest jedną z najwcześniej odkrytych jaskiń lodowych na świecie. Można w niej podziwiać wiele lodowych wodospadów, stalagmitów oraz stalaktytów. 

Ciekawostka: obiekt był początkowo nazywany Jaskinią Smoczą. W jego wnętrzu znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, którego uznano za smoka. 

2. Demianowska Jaskinia Wolności na Słowacji

Jakie ciekawe miejsca ma jeszcze Słowacja? Jaskinie występują tutaj naprawdę licznie, a kolejną ciekawą jest Demianowska Jaskinia Wolności, która znajduje się w Tatrach Niskich. Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych w całej Europie. Można w niej podziwiać liczne formy naciekowe. Pomiędzy komorami i olbrzymimi salami przepływa tam rzeczka Demianówka. Temperatura wewnątrz jaskini jest stosunkowo niska i wynosi do około 6 stopni Celsjusza. Aby zwiedzić to miejsce, możesz wybrać jeden z dwóch wariantów trasy: Wielką Trasę (2150 m) i Tradycyjną Trasę (1150 m). 

3. Jaskinie na Słowacji blisko Zakopanego — Jaskinia Ważecka

Jakie jaskinie na Słowacji blisko Zakopanego odwiedzić? Zdecydowanie jaskinię Ważecką. Jest zlokalizowana na granicy Kotliny Liptowskiej i północnej części Kozich Grzbietów. Ma nieco ponad 500 metrów długości, ale do zwiedzenia udostępniono jedynie 235 z nich. Wewnątrz można podziwiać jeziorka, formy naciekowe i szczątki niedźwiedzia jaskiniowego sprzed kilkunastu tysięcy lat. 

4. Jaskinia Martwych Nietoperzy 

Jaskinie w Słowacji takie jak jaskinia Martwych Nietoperzy to miejsca wyjątkowe. Obiekt jest położony w centralnej części grzbietu Niżnych Tatr, a dokładnie na południowych zboczach masywu Ďumbiera. Wewnątrz znajdują się liczne szczątki nietoperzy, które zostały odnalezione podczas badania korytarzy. Po ich zbadaniu okazało się, że niektóre z nich mogą mieć nawet ponad 6 tysięcy lat. Obecnie obiekt można zwiedzać na jednej z kilku wyznaczonych tras turystycznych. Cały kompleks ma 14 poziomów, a korytarze ciągną się przez około 20 km. Do zwiedzania warto się odpowiednio przygotować (wybierając ubranie i obuwie). 

5. Jaskinie Słowacja przy granicy – Dobszyńska Jaskinia Lodowa 

Jaskinie słowackie przy granicy to m.in. Dobszyńska Jaskinia Lodowa. To kolejny obiekt wart uwagi. Od Zakopanego dzieli go około 100 km. Jest jednym z najcenniejszych tego typu miejsc na świecie. Warstwa lodu miejscami przekracza tutaj 25 metrów grubości, co jest niespotykane nigdzie indziej w Europie poza Alpami. Długość trasy przeznaczonej do zwiedzania to 515 metrów, których przejście zajmuje nieco ponad 30 minut. 

6. Jaskinia Bielska

Jaskinia na Słowacji, jaką jest Jaskinia Bielska, to jedyny obiekt udostępniony do zwiedzania w Tatrach Bielskich. Jest jedną z pierwszych grot w Europie, w której zainstalowano sztuczne oświetlenie. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1896 roku. W jej wnętrzu znajdują się stalaktyty, stalagmity, draperie i jeziorka jaskiniowe. Długość trasy wynosi tu 1370 m. 

7. Jaskinie Słowacja: Dziura w Brzuchu 

Czy u sąsiada Polski znajdują się tylko tradycyjne jaskinie? Słowacja ma również kilka wyjątkowych obiektów, które różnią się od grot, które spotkasz także w Zakopanem — w końcu polskie jaskinie turystyczne też warto odwiedzić. Jednym z takich nietypowych słowackich obiektów jest Dziura w Brzuchu. Jest ona zabytkiem przyrody w administracji organizacji składkowej Zarząd Jaskiń Słowackich. Znajduje się na terenie katastralnym wsi Nitrianske Sučany, a jej nazwa nawiązuje bezpośrednio do tego, jak wygląda. 

8. Jaskinia Słowacja: Domica 

Domica to kolejne interesująca jaskinia. Słowacja ma w tym wypadku do zaoferowania turystom miejsce, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całkowita długość jaskini to ponad 5300 metrów. Turyści mogą jedynie zwiedzać 930 lub 780 metrów w zależności od tego, na jaki rodzaj trasy się zdecydują. W przypadku dłuższego szlaku można nie tylko podziwiać formy naciekowe w grocie, ale również wziąć udział w spływie rzeką Styks. 

9. Jaskinia Staniszowska 

Słowacja: jaskinie warte uwagi, czyli Jaskinia Staniszowska. Znajduje się w Tatrach Niżnych. Ma 871 m długości, a turyści mogą ją eksplorować na ścieżce turystycznej mierzącej jedynie 410 metrów. Interesujące jest jednak to, że w jaskini nie ma oświetlenia. To gwarantuje z kolei niezapomniane doznania podczas wędrówki z kaskiem i latarką.

10. Jaskinie Wiśniowe na Słowacji

Jaskinie w Słowacji takie jak Jaskinie Wiśniowe również są niezwykle interesujące. Są zlokalizowane we wsi Uhrovské Podhradie w powiecie Bánovce nad Bebravou w regionie Trenčín. W ich wnętrzu można podziwiać liczne nacieki oraz jeziorka. 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone