cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Jaskinie w Tatrach dostępne turystycznie

Wybierając się do Zakopanego i w okolice, warto zaplanować, jakie szczyty zdobędziesz. Dobrze jest jednak uwzględnić również inne atrakcje, jakie przygotowała dla Ciebie natura w tym regionie. Należą do nich jaskinie w Tatrach. Które z nich warto odwiedzić? Czym się wyróżniają i jak się do nich dostać? 
 

Jaskinie Tatry — 6 miejsc, które turyści mogą odwiedzić 

 

Zakopane stanowi świetny punkt wypadowy do tego, aby zwiedzać jaskinie. Tatry są w nie bardzo obfite zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Co zwiedzić, aby bliżej poznać tę polską część? 

1. Jaskinia Mroźna 

Mroźna to wyjątkowa i zasługująca na uwagę jaskinia. Tatry bez jej obecności zdecydowanie nie byłyby tym samym, czym są obecnie. Jest ona zlokalizowana w masywie Organów, na wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej. Jest jedynym tego typu oświetlonym miejscem w polskich Tatrach. Na jej powierzchni znajduje się duża ilość nalotu wapiennego, który wygląd jak szron — stąd też wzięła się nazwa jaskini. Przez jej wnętrze prowadzi wytyczony szlak. Ma on około 500 metrów (tyle wynosi trasa turystyczna) i można na nim spotkać liczne ułatwienia, do których należą m.in. schody czy barierki. Trasę można pokonać w około 30 minut. Jaskinię Mroźną można odwiedzić od kwietnia do października. 

Ciekawostka: Jaskinia Mroźna różni się od innych tego typu miejsc w Tatrach Polskich nie tylko tym, że jest w całości oświetlona. Za wstęp do niej trzeba dodatkowo zapłacić, co nie ma miejsca w przypadku innych tego typu obiektów. 

2. Jaskinia Smocza Jama 

Kolejna jaskinia w Tatrach warta uwagi to Smocza Jama. Znajduje się ona w dolnej części Wąwozu Kraków zlokalizowanego w Dolinie Kościeliskiej. Stanowi ją krótki, stromy korytarz, który przebija skałę na wylot. Całość ma 37 m długości i nieco ponad 16 metrów wysokości. Otwór wejściowy jest położony nieco ponad dnem doliny, a wejście do niego wymaga wspięcia się po drabinie i łańcuchach. Wnętrze Smoczej Jamy nie jest długie, ale charakteryzuje się krętością oraz tym, że jest tam ciemno. W związku z tym konieczne jest wyposażenie się w oświetlenie — dla bezpieczeństwa oraz komfortu podczas zwiedzania. Warto przy tym pamiętać, że najlepiej w takich sytuacjach sprawdza się latarka czołowa. Pozwala mieć wolne ręce, które przydadzą się np. do asekuracji w razie upadku. 

jaskinie w tatrach lista

3. Jaskinia Raptawicka 

Jakie jeszcze obiekty są znane w masywie gór, jakim są Tatry? Jaskinie takie jak Raptawicka to z pewnością symbol polskich gór. Ma ona około 15 m wysokości i rozmiar 10 × 40 m. Dochodzi się do niej w ciekawy sposób — również po drabinie i łańcuchach, które rozciągają się aż na 10 m, dlatego na pewno nie jest to obiekt dla rodzin z dziećmi, a raczej dla sprawnych i odważnych. Szlak, który do niej wiedzie, jest zlokalizowany około 4,5 km od Kir po zachodniej stronie doliny. Do jaskini Raptawickiej można wejść bez przewodnika, a wiedzie do niej otwór o średnicy 2 metrów. W środku miejsce imponuje obszernością, która robi niezwykłe wrażenie. 

Zobacz też 10 jaskiń na Słowacji [podstrona: jaskinie na słowacji? Gdzie warto pojechać będąc w Zakopanem], które są przygotowane do zwiedzania. Wśród nich znajdziesz m.in. lodowe jaskinie, a także obiekty, w których są zlokalizowane liczne jeziorka. 

4. Jaskinia ku Górze 

Tatry: jaskinia ku Górze to kolejne miejsce warte uwagi. Jest ono związane z legendą dotyczącą ostatniego żyjącego tatrzańskiego zbójnika, czyli Wojciecha Mateji. Zgodnie z opowieściami to właśnie w tym miejscu miał on się ukrywać. Wejście do jaskini znajduje się u stóp Ściany nad Dziurą. Długość obiektu wynosi nieco ponad 170 m, na które składa się jedna duża sala z dodatkowym otworem zlokalizowanym na jej końcu. Zwiedzając tę pieczarę, warto zachować ostrożność. Na jej dnie znajduje się duża ilość liści i próchna, które utrudniają chodzenie po dosyć stromym podłożu. Jaskinia ku Górze najciekawiej wygląda zimą, kiedy to można w jej wnętrzu obserwować lodospady. 

5. Jaskinia Mylna 

Jaskinie w Tatrach Polskich bywają większym wyzwaniem niż najlepsze parki rozrywki. Z pewnością właśnie taka jest Jaskinia Mylna położona w Dolinie Kościeliskiej. Całość ma ponad 1000 m długości, jednak dla turystów przygotowano szlak, który ma ich zaledwie — albo aż — 300. Nie znajdziesz w niej dodatkowych ułatwień dla turystów, sztucznego oświetlenia. To miejsce pełne zawiłych korytarzy i wyzwań – stąd też jego nazwa. Przez jaskinię prowadzi wytyczony dla turystów szlak. W korytarzach, zlokalizowanych poziomo, znajduje się wiele rozgałęzień, dlatego z pewnością jest to miejsce, w którym można się łatwo zgubić, jeśli niepostrzeżenie zboczy się z trasy (dla własnego bezpieczeństwa i z rozsądku zdecydowanie nie zaleca się tego robić). 

Zobacz, jakich przysmaków kuchni góralskiej [podstrona: kuchnia góralska - co warto spróbować?] warto spróbować po zwiedzaniu jaskini. Dodadzą Ci energii i pozwolą wczuć się w klimat Podhala. 

6. Jaskinia Obłazkowa 

Jaskinie w Tatrach, a właściwie ich zestawienie, zamyka Jaskinia Obłazkowa. Znajduje się ona kilkaset metrów przed wejściem do systemu komór i Okien Pawlikowskiego. Tuż za otworem wejściowym znajduje się komora nazywana Wstępną. Odchodzi od niej ciasny korytarz o długości kilkunastu metrów, który na końcu się rozdziela. Jego lewa strona prowadzi donikąd. Z kolei idąc na wprost, dojdziesz do Komory Końcowej. Jest w niej zlokalizowany Jędrusiowy Przełaz łączący Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną. Wybierając ten obiekt do zwiedzania, warto nastawić się na ekstremalne doznania. Dużą część trasy pokonuje się bowiem na czworaka, a wędrowcy nie mają możliwości, by się minąć. 

Góra w Tatrach znana z licznych jaskiń — jaki to obiekt? W Dolinie Kościeliskiej znajduje się wiele takich miejsc. Jest ona bardzo znana właśnie z licznych jaskiń, w tym właśnie Mylnej czy Obłazkowej.


Jak bezpiecznie zwiedzać jaskinie w Tatrach Polskich? 


Każda jaskinia, Tatry jako duży masyw górski, to poważne wyzwanie dla turystów. W związku z tym podczas ich zwiedzania trzeba zastosować się do zasad bezpieczeństwa. W związku z tym należy: 

  • korzystać ze wsparcia przewodnika — niektóre jaskinie, Tatry w niektórych obszarach wewnętrzne regulacje pozwalają zwiedzać jedynie pod opieką uprawnionych do tego osób (wynika to z regulacji Tatrzańskiego Parku Narodowego); 
  • zachować ostrożność — czasem pozornie stabilny grunt okazuje się sprzyjać urazom. Warto każdy krok stawiać z rozwagą; 
  • zadbać o odpowiednie ubranie, w tym o obuwie — w góry, w tym do zwiedzania obiektu, jakim jest jaskinia w Tatrach, należy ubrać się warstwami, aby móc się rozebrać lub dogrzać, gdy będzie to konieczne. Najważniejsze dla bezpieczeństwa są jednak odpowiednie buty (stabilizujące kostkę i chroniące przed poślizgnięciem się); 
  • wziąć ze sobą telefon komórkowy — umożliwi kontakt w razie wypadku czy zgubienia się; 
  • nie zbaczać ze szlaków — jeśli będziesz kierował się wskazówkami na trasie, dojdzie do docelowego miejsca. Jeśli będziesz zbaczać, narazisz się na niebezpieczeństwo, a nawet na mandat; 
  • mieć ze sobą jedzenie i picie — co trzeba zabrać w Tatry? Jaskinia czy góra wymagają odpowiedniego wyposażenia się w zapas przekąsek. Wszystko po to, aby nie stracić energii na trasie i nie odwodnić się; 
  • zabrać ze sobą latarkę — latarka, najlepiej czołowa, pozwoli doświetlić ciemne miejsca. Jaskinie w tatrach polskich są w dużej mierze nieoświetlone, dlatego element jest niezwykle przydatny. 

Jaskinie w Tatrach warto zwiedzać z poszanowaniem zasad dotyczących bezpieczeństwa — dla własnego komfortu i ochrony swojego życia oraz zdrowia, a także dla bezpieczeństwa innych osób uczestniczących w górskich wyprawach. 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone