Wybierając się do Zakopanego i w okolice, warto zaplanować, jakie szczyty zdobędziesz. Dobrze jest jednak uwzględnić również inne atrakcje, jakie przygotowała dla Ciebie natura w tym regionie. Należą do nich jaskinie w Tatrach. Które z nich warto odwiedzić? Czym się wyróżniają i jak się do nich dostać?
Zakopane stanowi świetny punkt wypadowy do tego, aby zwiedzać jaskinie. Tatry są w nie bardzo obfite zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Co zwiedzić, aby bliżej poznać tę polską część?
Mroźna to wyjątkowa i zasługująca na uwagę jaskinia. Tatry bez jej obecności zdecydowanie nie byłyby tym samym, czym są obecnie. Jest ona zlokalizowana w masywie Organów, na wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej. Jest jedynym tego typu oświetlonym miejscem w polskich Tatrach. Na jej powierzchni znajduje się duża ilość nalotu wapiennego, który wygląd jak szron — stąd też wzięła się nazwa jaskini. Przez jej wnętrze prowadzi wytyczony szlak. Ma on około 500 metrów (tyle wynosi trasa turystyczna) i można na nim spotkać liczne ułatwienia, do których należą m.in. schody czy barierki. Trasę można pokonać w około 30 minut. Jaskinię Mroźną można odwiedzić od kwietnia do października.
Ciekawostka: Jaskinia Mroźna różni się od innych tego typu miejsc w Tatrach Polskich nie tylko tym, że jest w całości oświetlona. Za wstęp do niej trzeba dodatkowo zapłacić, co nie ma miejsca w przypadku innych tego typu obiektów. |
Kolejna jaskinia w Tatrach warta uwagi to Smocza Jama. Znajduje się ona w dolnej części Wąwozu Kraków zlokalizowanego w Dolinie Kościeliskiej. Stanowi ją krótki, stromy korytarz, który przebija skałę na wylot. Całość ma 37 m długości i nieco ponad 16 metrów wysokości. Otwór wejściowy jest położony nieco ponad dnem doliny, a wejście do niego wymaga wspięcia się po drabinie i łańcuchach. Wnętrze Smoczej Jamy nie jest długie, ale charakteryzuje się krętością oraz tym, że jest tam ciemno. W związku z tym konieczne jest wyposażenie się w oświetlenie — dla bezpieczeństwa oraz komfortu podczas zwiedzania. Warto przy tym pamiętać, że najlepiej w takich sytuacjach sprawdza się latarka czołowa. Pozwala mieć wolne ręce, które przydadzą się np. do asekuracji w razie upadku.
Jakie jeszcze obiekty są znane w masywie gór, jakim są Tatry? Jaskinie takie jak Raptawicka to z pewnością symbol polskich gór. Ma ona około 15 m wysokości i rozmiar 10 × 40 m. Dochodzi się do niej w ciekawy sposób — również po drabinie i łańcuchach, które rozciągają się aż na 10 m, dlatego na pewno nie jest to obiekt dla rodzin z dziećmi, a raczej dla sprawnych i odważnych. Szlak, który do niej wiedzie, jest zlokalizowany około 4,5 km od Kir po zachodniej stronie doliny. Do jaskini Raptawickiej można wejść bez przewodnika, a wiedzie do niej otwór o średnicy 2 metrów. W środku miejsce imponuje obszernością, która robi niezwykłe wrażenie.
Zobacz też 10 jaskiń na Słowacji [podstrona: jaskinie na słowacji? Gdzie warto pojechać będąc w Zakopanem], które są przygotowane do zwiedzania. Wśród nich znajdziesz m.in. lodowe jaskinie, a także obiekty, w których są zlokalizowane liczne jeziorka. |
Tatry: jaskinia ku Górze to kolejne miejsce warte uwagi. Jest ono związane z legendą dotyczącą ostatniego żyjącego tatrzańskiego zbójnika, czyli Wojciecha Mateji. Zgodnie z opowieściami to właśnie w tym miejscu miał on się ukrywać. Wejście do jaskini znajduje się u stóp Ściany nad Dziurą. Długość obiektu wynosi nieco ponad 170 m, na które składa się jedna duża sala z dodatkowym otworem zlokalizowanym na jej końcu. Zwiedzając tę pieczarę, warto zachować ostrożność. Na jej dnie znajduje się duża ilość liści i próchna, które utrudniają chodzenie po dosyć stromym podłożu. Jaskinia ku Górze najciekawiej wygląda zimą, kiedy to można w jej wnętrzu obserwować lodospady.
Jaskinie w Tatrach Polskich bywają większym wyzwaniem niż najlepsze parki rozrywki. Z pewnością właśnie taka jest Jaskinia Mylna położona w Dolinie Kościeliskiej. Całość ma ponad 1000 m długości, jednak dla turystów przygotowano szlak, który ma ich zaledwie — albo aż — 300. Nie znajdziesz w niej dodatkowych ułatwień dla turystów, sztucznego oświetlenia. To miejsce pełne zawiłych korytarzy i wyzwań – stąd też jego nazwa. Przez jaskinię prowadzi wytyczony dla turystów szlak. W korytarzach, zlokalizowanych poziomo, znajduje się wiele rozgałęzień, dlatego z pewnością jest to miejsce, w którym można się łatwo zgubić, jeśli niepostrzeżenie zboczy się z trasy (dla własnego bezpieczeństwa i z rozsądku zdecydowanie nie zaleca się tego robić).
Zobacz, jakich przysmaków kuchni góralskiej [podstrona: kuchnia góralska - co warto spróbować?] warto spróbować po zwiedzaniu jaskini. Dodadzą Ci energii i pozwolą wczuć się w klimat Podhala. |
Jaskinie w Tatrach, a właściwie ich zestawienie, zamyka Jaskinia Obłazkowa. Znajduje się ona kilkaset metrów przed wejściem do systemu komór i Okien Pawlikowskiego. Tuż za otworem wejściowym znajduje się komora nazywana Wstępną. Odchodzi od niej ciasny korytarz o długości kilkunastu metrów, który na końcu się rozdziela. Jego lewa strona prowadzi donikąd. Z kolei idąc na wprost, dojdziesz do Komory Końcowej. Jest w niej zlokalizowany Jędrusiowy Przełaz łączący Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną. Wybierając ten obiekt do zwiedzania, warto nastawić się na ekstremalne doznania. Dużą część trasy pokonuje się bowiem na czworaka, a wędrowcy nie mają możliwości, by się minąć.
Góra w Tatrach znana z licznych jaskiń — jaki to obiekt? W Dolinie Kościeliskiej znajduje się wiele takich miejsc. Jest ona bardzo znana właśnie z licznych jaskiń, w tym właśnie Mylnej czy Obłazkowej. |
Każda jaskinia, Tatry jako duży masyw górski, to poważne wyzwanie dla turystów. W związku z tym podczas ich zwiedzania trzeba zastosować się do zasad bezpieczeństwa. W związku z tym należy:
Jaskinie w Tatrach warto zwiedzać z poszanowaniem zasad dotyczących bezpieczeństwa — dla własnego komfortu i ochrony swojego życia oraz zdrowia, a także dla bezpieczeństwa innych osób uczestniczących w górskich wyprawach.
2019 © Copyright Roomserwis