Wybierasz się do Zakopanego? Wyprawa na Podhale to idealna okazja nie tylko do tego, żeby podziwiać piękno Tatr, ale również skosztować lokalnych przysmaków. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Czym charakteryzuje się góralskie jedzenie i z czego wynika jego specyfika?
Kuchnia góralska opiera się przede wszystkim na ziemniakach, mące, kapuście (w tym tej kiszonej) oraz tłuszczu zwierzęcym. Jeśli chodzi o mięso, to górale zdecydowanie częściej niż drób wybierają jagnięcinę i baraninę. Całość jest sycąca i kaloryczna, a przy tym oparta na sprawdzonych i prostych połączeniach.
Z czego to wynika? Potrawy góralskie są proste i opierają się na bazowych produktach, które były dostępne w tym regionie od lat. Warto bowiem wiedzieć, że życie na Podhalu nie należało wtedy do najłatwiejszych. Ziemia była tutaj mało urodzajna i rosło na niej głównie zboże oraz ziemniaki — o inne warzywa było trudno.
Górale musieli ciężko pracować, aby utrzymać swoje rodziny, więc ich posiłki musiały być jednocześnie sycące i oparte na tym, co było dostępne. To właśnie z tego powodu góralskie potrawy są specyficzne. Z pewnością są tym, czego warto skosztować, będąc w Zakopanem, aby w pełni poczuć atmosferę tego miejsca.
Dania góralskie reprezentują to, co charakterystyczne dla tego regionu. Składają się z prostych składników, ale są okraszone dużą ilością smaku i gościnności. Jakich z nich warto spróbować? Poznaj 8 propozycji, które są najbardziej charakterystyczne.
Oscypek to twardy ser wędzony, który powstaje z mleka owczego, do którego niekiedy dodaje się również mleka krowiego. Można spróbować go praktycznie wszędzie: na Krupówkach, w większości restauracji, a nawet w lokalnych barach mlecznych czy sklepach spożywczych. Często jest serwowany z żurawiną. Może mieć różne formy. Popularne są oscypki maślane, białe czy klasyczne. To zdecydowanie góralska kuchnia w najlepszej odsłonie.
UWAGA: Często można spotkać sery sprzedawane jako oscypki, które w rzeczywistości nimi nie są. Co do zasady na prawdziwym oscypku powinien znajdować się znak Chronionej Nazwy Pochodzenia, który potwierdza, że powstaje on faktycznie w bacówce w czasie letniego wypasu owiec, zgodnie z tradycyjną recepturą. |
Co smacznego oferuje na obiad kuchnia góralska? Menu to przede wszystkim kwaśnica, której zdecydowanie warto skosztować przed daniem głównym. Jest to zupa wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Ma charakterystyczny smak, zapach i konsystencję. Jest słono-kwaśna, a do tego delikatnie ostra. Powstaje z kapusty kiszonej oraz mięsa — najczęściej baraniego i wieprzowego. Bardzo często serwuje się ją z wędzonym żeberkiem oraz ziemniakami lub pieczywem. W tradycyjnej wersji nie zawiera ona dodatkowych warzyw, jak np. marchew, choć coraz częściej można ją spotkać w lokalnych lokalach gastronomicznych właśnie w takiej wersji.
Czosnianka to kolejna tradycyjna zupa, której warto spróbować. Obecnie coraz rzadziej serwuje się ją turystom, a szkoda, bo wielu mogłaby naprawdę posmakować. Powstaje ona na bazie ziemniaków, cebuli, czosnku oraz mięty. Góralskie przysmaki, takie jak ten, rozgrzewają, są sycące, a przy okazji pozytywnie wpływają na odporność dzięki właściwościom czosnku oraz cebuli.
Jeśli chodzi o góralskie dania obiadowe, to królem w tej kategorii zdecydowanie jest właśnie placek po zbójnicku. Jest podawany właściwie w każdej karczmie, restauracji czy barze mlecznym. Powstaje z ziemniaków, mąki, słoniny, smalcu, czosnku oraz cebuli. Jest podawany z gulaszem mięsnym — często z baraniny. Do smaku okrasza się go np. oscypkiem. Danie jest niezwykle sycące, a przy okazji smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są w nim doskonale zrównoważone smaki Podhala, a danie, mimo że receptura na nie z biegiem lat nieco się zmieniała, wciąż reprezentuje to, co najlepsze w tym kulinarnym regionie Polski.
Góralskie jedzenie, charakterystyczne dla Podhala, to również Moskole. Zgodnie z tradycją przywędrowały one do tego regionu wraz z Moskalami w czasie I wojny światowej — stąd też wzięła się ich nazwa. Placki powstają z ugotowanych ziemniaków, mąki, soli i odrobiny wody. Tradycyjnie piecze się je blasze. Powinny mieć chrupiącą skórkę i być miękkie w środku.
Moskole często podaje się z:
Warto przed połączeniem placka z dodatkami spróbować go samego w sobie, aby poznać jego smak.
Kuchnia góralska to głównie dania mączno-ziemniaczane, ale nie tylko. Mięsa w regionalnej odsłonie warto spróbować pod postacią pieczeni baraniej lub jagnięcej. Dobrze przyrządzone powinny one być bardzo soczyste. Smak jagnięciny czy baraniny powinien być z kolei subtelnie podkreślony przyprawami, które jednak nie powinny go zneutralizować. Pieczeń najlepiej zjeść z kiszonymi ogórkami oraz z ziemniakami. Warto przy tym pamiętać, że ma specyficzny smak, dlatego dobrze jej spróbować, zanim zdecydujesz się ją zamówić dla całej rodziny po wyprawie na Wodogrzmoty Mickiewicza lub w inne popularne miejsce w Tatrach.
Potrawy góralskie mięsne to pieczeń barania lub jagnięca, ale także golonka po góralsku, która z pewnością zasmakuje wszystkim fanom mięsa. Jest sycąca i treściwa, a po jej zjedzeniu zdecydowanie warto się wybrać na spacer po górach, aby spalić nieco kalorii i ułatwić swojemu organizmowi trawienie.
Góralskie potrawy często występują w cięższych i nieco lżejszych odsłonach. W związku z tym w wielu karczmach będziesz mógł spróbować pstrąga podawanego z masłem oraz oscypkiem. Dania góralskie takie jak to są idealną alternatywą dla tych cięższych (np. dla golonki). Ryba ma charakterystyczny smak, a masło i oscypek podkreślają w niej wszystko, co najlepsze. Będzie idealną opcją dla tych, którzy lubią ryby, a jednocześnie chcą spróbować czegoś regionalnego.
Co oferuje kuchnia góralska? Menu to różnego rodzaju propozycje: od mącznych i mączno-ziemniaczanych, przez te oparte na kapuście kiszonej i na mięsie, aż po opcje rybne. Szeroki wybór prostych, ale doprawionych ze smakiem propozycji sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Góralska kuchnia może być naprawdę smaczne i spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Aby jednak taka się okazała, po góralskie przysmaki trzeba sięgnąć w odpowiednim miejscu. Jak je wybrać? Przede wszystkim kieruj się tym, gdzie jedzą lokalni mieszkańcy i gdzie są kolejki — z reguły zwiastuje to smaczne i świeże jedzenie w rozsądnych cenach. Warto również regularnie sprawdzać opinie na temat karczm, które chcesz odwiedzić, aby upewnić się, że serwowane w nich dania zasługują na uwagę.
Góralskie dania obiadowe, piękne szlaki i podhalańska gościnność — to wszystko, co najciekawsze w okolicy. Jeśli planujesz zwiedzanie, zatrzymaj się w zakopiańskich apartamentach w świetnej lokalizacji zarówno w kontekście górskich wędrówek, jak i smakowania lokalnej kuchni.
2019 © Copyright Roomserwis