cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Najwyższy wodospad w Tatrach

Tatry to ukochane miejsce wielu Polaków. Malownicze widoki, lokalna kuchnia czy termy zachęcają do tego, aby odwiedzać je nawet kilka razy w roku. Jednym z miejsc, które zasługuje na szczególną uwagę i które także warto zobaczyć, jest najwyższy wodospad w Tatrach. Gdzie jest położony? Co warto o nim wiedzieć i jak do niego dotrzeć? 
 

Najwyższy wodospad w Tatrach — rekord uzależniony od strony 


Warto wiedzieć, że wodospady w Zakopanem nie są tymi najwyższymi w całych Tatrach. Rekord należy w tym wypadku do obiektu zlokalizowanego po słowackiej stronie. W związku z tym można wyróżnić dwa istotne cuda natury — polskiego oraz słowackiego rekordzistę. 
 

Jaki jest najwyższy wodospad w Tatrach Polskich? 

 

Najwyższy wodospad w Tatrach Polskich to Siklawa. Stanowi on jedną z największych lokalnych atrakcji, a każdego roku tysiące turystów decyduje się na to, aby go zobaczyć na własne oczy. Nic dziwnego — jest zlokalizowany na stosunkowo łatwym szlaku, więc dojście do niego nie nastręcza wielu problemów. Co więcej, pozwala na niezwykłe przeżycia: widoki, dźwięk, zapach i atmosfera wokół tego miejsca zapierają dech w piersiach nawet tym, którzy w górach już sporo widzieli. 
 

Co warto wiedzieć o najwyższym wodospadzie w Tatrach? 


Wszystkie wodospady w Zakopanem to niezwykłe miejsca, w których widać upór i efekty działania natury. Obserwując je, można podziwiać, w jaki sposób kropla drąży skałę i jaki rezultat osiąga po czasie. Największe wrażenie pod tym względem robi właśnie Siklawa ze względu na rozmiar dzieła przyrody, jakie powstaje w tym miejscu. Wodospad ma 65-70 metrów i składa się z 2 lub 3 strug w zależności od tego, jaki jest aktualnie poziom wody na Roztoku — potoku, na którym się znajduje. 

Największy wodospad w Tatrach składa się z 3 części: 

  • pochylni górnej — jest niska i mało stroma; 
  • głównego progu — jest najwyższą częścią i mierzy aż 40 m, a jego kąt nachylenia wynosi 70 stopni; 
  • dolnej pochylni — ma 20 m wysokości i jest nachylona pod kątem około 35 stopni. 

Duży kąt nachylenia wody sprawia, że Siklawa powoduje ogromny huk. Z pewnością usłyszysz go na długo przed tym, gdy dojdziesz do docelowego miejsca swojej podróży. 

Ciekawostka: Wodospad Siklawa jest zlokalizowany na potoku Roztoka. Wypływa z Wielkiego Stawu zlokalizowanego w Dolinie Pięciu Stawów. Potok tworzy również wodospady, jakimi są Wodogrzmoty Mickiewicza i wpływa do Białki. 


Jak dojść do najwyższego wodospadu w Tatrach Polskich? 


Jak zlokalizować Siklawę i inne wodospady? Zakopane i Tatry słyną z wyjątkowo hałaśliwych cudów natury, dlatego z pewnością usłyszysz je z dużej odległości, a rosnące natężenie dźwięku, jaki wydaje opadająca woda, będzie Twoim przewodnikiem w górskiej wędrówce. Aby dojść do Siklawy, warto zacząć swoją wędrówkę w Palenicy Białczańskiej. Tam należy skierować się w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza — tutaj warto zrobić sobie przystanek, aby podziwiać znacznie mniejszy, ale wciąż ciekawy wodospad w Zakopanem — a po przerwie udać się na zielony szlak i kontynuować swoją wędrówkę przez Dolinę Roztoki. Jej ostatni etap jest dosyć wymagający, dlatego warto się do tej wyprawy przygotować kondycyjnie. Widok, jaki zastaniesz, zrekompensuje jednak wysiłki. 

UWAGA: Jeśli zobaczysz najbardziej imponujący wodospad w Tatrach i zdecydujesz się kontynuować swoją podróż, zachowaj ostrożność. Po prawej stronie Siklawy znajdują się wygładzenia polodowcowe (tzw. Danielki). Są one bardzo niebezpieczne, zwłaszcza zimą. Można się na nich poślizgnąć i narazić tym samym na uszczerbek swoje życie i zdrowie. 

Ile trwa trasa na Siklawę? Wybierając zaproponowany szlak, największy wodospad tatrzański zdobędziesz w około 2 godziny 40 minut. Powrót powinien zająć około 40 minut mniej. 
 

Największy wodospad w Tatrach Słowackich — charakterystyka 


Warto zobaczyć na własne oczy oba największe wodospady. Tatry mają bowiem rekordzistów w tym względzie po stronach słowackiej i polskiej. Ciężka Siklawa, zlokalizowana u naszych sąsiadów, jest większa od Siklawy. Ma około 100 metrów wysokości. Nasz polski cud pokonuje ją jednak ilością przepływającej wody — pod tym względem jest na I miejscu. Inne potoki tworzą największe wodospady. Tatry słowackie swojego rekordzistę zawdzięczają bowiem Ciężkiemu Potokowi. Nazwa tego miejsca wywodzi się od nazwy doliny, w której jest zlokalizowany, czyli Ciężka Dolina. Ta z kolei nosi takie imię ze względu na to, jaki jest do niej dostęp (spowodowany stromym progiem). 

wodospady w tatrach

Jak dojść do Wielkiej Siklawy? 


Turyści mogą się cieszyć, że są w stanie zobaczyć w polskich tatrach największe wodospady. Zakopane stanowi do nich doskonały punkt wypadowy. W Słowacji nie znajdziesz z kolei miejsca, z którego mógłbyś dotrzeć do Ciężkiej Siklawy. Wynika to z faktu, że nie prowadzi do niej żaden szlak. Można jej fragment podziwiać z daleka, z niebieskiego szlaku z Łysej Polany, Doliną Białej Wody, na Rohatkę. 

Dlaczego warto odwiedzić największy wodospad tatrzański polski oraz słowacki? 

Dlaczego warto odwiedzić największe wodospady w Tatrach i podziwiać je choćby z daleka? Są swego rodzaju cudami natury, które pokazują potęgę przyrody. Zachwycają tym, jak wyglądają, jak uporczywie woda drąży skałę i jaki dźwięk wydają. Można w ich pobliżu się zrelaksować, odsuwając swoje myśli od codziennych trosk i skupiając się na tym, że w naszym świecie istnieje siła znacznie bardziej zdeterminowana do działania niż my — ludzie. Jest to oczywiście siła przyrody. 

Jaka pora roku jest najlepsza do tego, aby zobaczyć najwyższy wodospad w Polsce? 

Największy wodospad tatrzański warto zobaczyć późną wiosną lub latem. Wówczas największa ilość wody będzie robiła największe wrażenie. Dzięki promieniom słońca będziesz mógł z kolei dostrzec przebłyski tęczy tuż nad strugą wody. Niektórzy lubią odwiedzać takie miejsca także zimą. Wówczas wodospad zamienia się w lodospad. Nie każdy ma jednak możliwość i zdolności do tego, aby w takich warunkach wędrować po górach. Nie zawsze jest to też rozważne i bezpieczne. 
 

Wodospady w Zakopanem — 2 miejsca, które warto odwiedzić będąc w Tatrach Polskich 


Najwyższy wodospad w Tatrach, który można zobaczyć, z pewnością zasługuje na to, aby go odwiedzić. Warto jednak podziwiać również 2 inne imponujące dzieła przyrody: Wodospad Siklawica i Wodogrzmoty Mickiewicza. Co warto o nich wiedzieć? 

1. Wodospad Siklawica 

Wodospad Siklawica to nie najwyższy wodospad w Tatrach, ale z pewnością jeden z najbardziej znanych i imponujących. Można do niego łatwo dojść, spacerując po Dolinie Strążyskiej. Trasa nie zajmuje dużo czasu, a widok, dźwięk i zapach w tym miejscu są niezwykle imponujące. Warto jednak uważać na śliskie kamienie, które po deszczu mogą płatać figle. 

2. Wodogrzmoty Mickiewicza 

Wodospady w Zakopanem takie jak ten są zdecydowanie warte tego, aby je odwiedzić. Grzmoty składają się z kilku strumieni, które wydają charakterystyczny dźwięk. Mają zaledwie około 20 metrów wysokości. Robią jednak wrażenie dźwiękiem, jaki wydają. Wzbudzają sporo kontrowersji, ponieważ niektórzy nie uznają ich pełnej nazwy ze względu na to, że Mickiewicz nie był miłośnikiem gór i praktycznie o nich nie wspominał. 

Zastanawiasz się, jakie jeszcze wodospady mają do zaoferowania Zakopane i jego okolice? Warto wybrać się w pieszą wędrówkę po górach i dolinach, aby samodzielnie odkrywać to, co jest najlepsze w polskich Tatrach. Pamiętaj przy tym o zachowaniu wszelkich zasad związanych z bezpieczeństwem: rozwadze, odpowiednim ubraniu i obuwiu, a także zabraniu ze sobą prowiantu. Zawsze sprawdzaj też pogodę — w górach potrafi dynamicznie się zmieniać. 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone