cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Rusinowa polana – trasa, dojazd i parking

Wyjazd w Tatry to nie tylko niezwykła przygoda, ale również możliwość oczyszczenia umysłu i odpoczęcia od pracy. Natłok obowiązków, z jakimi codziennie zmaga się każdy z nas, sprawia, że jeszcze bardziej potrzebujemy odpoczynku. Zarówno ten bierny, jak i czynny są możliwe dzięki istnieniu takich miejsc, jak Rusinowa Polana. Jak do niej trafić? Która trasa będzie najlepsza i czego możesz oczekiwać po przybyciu na miejsce?
 

Rusinowa Polana – niezwykłe miejsce na mapie Tatr

 

Jej historia sięga XVII wieku. Rok 1698 został zapisany w dokumencie Króla Augusta II Mocnego, jako ten, który daje jej początek, a właściwie własne miejsce na kartach historii. Niegdyś była przestrzenią do wypasu owiec i choć te można spotkać tam do dziś, szlak na Rusinową Polanę jest częściej odwiedzany przez turystów. 

Polana Rusinowa zapisała się również w pamięci wielu podróżników i krajoznawców. Eugeniusz Janota, Walery Eljasz-Radzikowski, Witold i Zofia Paryscy opisywali polanę jako idealne miejsce do dłuższego odpoczynku i obszar, z którego można podziwiać Tatry.
 

Atrakcje, które spotkasz po drodze na Rusinową Polanę

 

Na Rusinowej Polanie wypasem owiec w dalszym ciągu zajmuje się Stanisław Rychtarczyk. Jego rodzina została wypędzona z Morskiego Oka w latach 70., więc w ramach buntu rozpoczęli wypas owiec właśnie na Polanie. Do dziś w bacówce pana Stanisława na turystów czekają owcze serki, oscypki i inne wyroby z mleka owczego. To jednak niejedyna atrakcja dla odwiedzających Polanę.

W niedalekiej odległości od Polany Rusinowej znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach – drewniany budynek sakralny, położony w miejscu, w którym według legendy młodej pasterce objawiła się Matka Boska. W swojej przepowiedni obiecała pasterce, że ta odnajdzie zagubione stado owiec.
 

Rusinowa Polana – szlaki turystyczne 

 

Rusinowa Polana to malownicze miejsce – zielona kraina, która jest nie tylko idealną przestrzenią na odprężenie. To teren, na którym przecinają się szlaki turystyczne prowadzące do różnych miejsc w Tatrach.

Szlaki turystyczne przecinające Rusinową Polanę:

 • trasa z Zazadniej do Palenicy Białczańskiej – czas przejścia: około 2 godziny,
 • trasa z Wierchporońca na Rówień Waksmundzką – czas przejścia: 1 godzina 45 minut,
 • trasa z Wierchporońca do schroniska Murowaniec – czas przejścia: 1 godzina 45 minut,
 • trasa na Polanę pod Wołoszynem – czas przejścia trasy: około 25 minut.
Jak dojść na Rusinową Polanę?
 

Rusinowa Polana – prowadzące tam szlaki

 

Jak dotrzeć do tego malowniczego miejsca, jakim jest Rusinowa Polana? Trasa prowadząca do celu jest łatwa i nie wymaga posiadania dobrej kondycji. Z powodzeniem mogą tam dotrzeć nawet dzieci czy osoby, które rzadko chodzą po górach. Sama trasa jest także wyjątkowo urokliwa. Widoki na pewno wynagrodzą niewielkie zmęczenie, jakie może towarzyszyć piechurom.

Szlak na Rusinową Polanę z Wierchu Porońca

Pokonanie zielonego szlaku, który prowadzi z Wierchu na Rusinową Polanę, zajmuje około 1 godziny i 10 minut. Ścieżka prowadząca do celu jest szeroka i łatwa do pokonania, chociaż warto zwrócić uwagę na to, że po drodze, w początkowej fazie, może pojawić się wiele nieprzyjemnych dla podbicia stóp kamieni.

Rusinowa polana – szlak niebieski

Z Palenicy Białczańskiej możesz dotrzeć na Polanę niebieskim szlakiem. Trasa jest dosyć stroma, dlatego specjaliści zalecają korzystanie z kijków trekingowych. Warto włożyć także odpowiednie obuwie. Niebieski szlak z Palenicy można pokonać w ciągu 50 minut.

Niebieski szlak prowadzi również z Wiktorówki. To nieco dłuższa droga – przejście jej zajmuje około 1 godziny i 20 minut. Widoki są piękne, jednak należy pamiętać o stromych schodach, które wychodzą z Wiktorówki – w czasie deszczu czy oblodzenia stają się szczególnie niebezpieczne.

Szlak zielony z Gęsiej Szyi

Na Rusinową Polanę możesz trafić również w drodze powrotnej ze szczytu Gęsiej Szyi. Ten wierzchołek Tatr Wschodnich jest połączony z Polaną trasą prowadzącą po schodach. Nieco utrudnione wspinanie po stopniach sprawia, że droga może zająć nieco więcej czasu.

Szlaki prowadzące na Rusinową Polanę:

 • Zazadnia – Wiktorówki – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia – czas na pokonanie trasy to około 2 godziny,
 • Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wierch Poroniec – czas na pokonanie trasy to około 3 godzin,
 • Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja Rusinowa Polana – Hala Gąsiennicowa – Kuźnice – czas pokonania trasy – około 6 godzin i 30 minut,
 • Zazadnia – Wiktorówki – Gęsia Szyja Rusinowa Polana – Wierch Poroniec – czas na pokonanie trasy to niecałe 3 godziny.
 

Rusinowa Polana – parking na miejscu i w okolicach

 

Wybierając się na Rusinową Polanę, warto wcześniej zadbać o odpowiednie lokum w pobliżu miejsca docelowego, a także o parking. Rusinowa Polana cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego odpowiednie przygotowanie przed jej odwiedzeniem jest bardzo ważne.
 

Rusinowa polana parking – gdzie najlepiej zostawić samochód?

 

Wyprawa na Rusinową Polanę może być wyjątkowo przyjemna. Warto jednak odpowiednio wcześniej zaplanować dojazd na to miejsce. Do dyspozycji turystów i mieszkańców zostało udostępnionych kilka miejsc do parkowania:

 • Wierch Poroniec – parking przy Wierchu jest odpowiednim miejscem do parkowania, a koszt postoju wynosi około 30 zł za cały dzień,
 • parking przy wejściu na szlak – płatność w wysokości około 30 zł,
 • parking TPN – koszt parkingu to około 30 zł.

Parking Wierch Poroniec to niejedyne miejsce, w którym możesz zostawić swój pojazd. Tubylcy często rekomendują pozostawienie samochodu pod swoim apartamentem w Zakopanem i dojazd do szlaku za pośrednictwem zorganizowanych busów wycieczkowych. Bus na Wierch Poroniec wyjeżdża z przystanku Zakopane Watra, a koszt takiej podróży to około 15 zł za osobę.
 

Kiedy najlepiej wybrać się na Rusinową Polanę?

 

Rekomendowanym okresem na spacery po Polanie i dotarcie do niej, jest sierpień. To w tym miesiącu pogoda najbardziej sprzyja turystom i choć jest ich sporo, każdy może znaleźć miejsce dla siebie w busie prowadzącym na Polanę. Sierpień to również czas, w którym natura jest rozkwicie, a widoki rekompensują zmęczenie.
 

Co czeka Cię na Rusinowej Polanie?

 

Przede wszystkim spokój, o ile ten nie jest zakłócony przez dużą liczbę turystów. Na Rusinowej Polanie rozsypane są granitowe bloki – pozostałości po przejściu lodowca. W tym miejscu działo się wiele historycznych zdarzeń, które ukształtowały powierzchnię polany, ale również wpłynęły na jej walory i atrakcyjność turystyczną.

Polana Rusinowa zachęca do zwiedzania całych Tatr i poznawania nowych, nieznanych dotąd miejsc. Dzięki dostępnej przestrzeni możesz wybrać się na piknik z rodziną lub znajomymi, odpocząć pod gołym niebem i naładować baterie przed dalszą wędrówką.

Szlak na Rusinową Polanę, który samodzielnie wybierzesz, zaprowadzi Cię do miejsca docelowego w towarzystwie wyjątkowych okoliczności przyrody. Pamiętaj o tym, że owce to miejscowe zwierzęta, z którymi nieodłącznie wiąże się historia Polany. Pozwól im bezpiecznie się wypasać i nie zakłócaj ich spokoju. Zwiedzaj Tatry bez ingerowania w tamtejszy ekosystem.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone