cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Spacer przez Dolinę Kościeliską

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin – należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów lokalizacji. Zdecydowanie nie może zabraknąć jej na Twojej liście miejsc do zobaczenia w Tatrach! Jak zaplanować spacer przez Dolinę Kościeliską, co warto zobaczyć oraz jak przygotować się do wycieczki? Podpowiadamy, jak odkrywać Dolinę Kościeliską.
 

Gdzie znajduje się Dolina Kościeliska?

 

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich w Tatrzańskim Parku Narodowym. Mierzy blisko 9 kilometrów, co sprawia, że jest to druga pod względem długości dolina w polskiej części Tatr. Nazywa się ją doliną walną – oznacza to, że podchodzi pod główny grzbiet gór. Atrakcyjna lokalizacja – kilka kilometrów od Zakopanego – sprawia, że Dolina Kościeliska cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jak przebiega Dolina Kościeliska? Trasa zaczyna się w Kirach, a kończy na skraju Hali Ornak. Jeśli początkiem Twojej drogi jest Dolina Kościeliska, szlak prowadzi do tras na Przysłop Miętusi, Czerwone Wierchy oraz w stronę Doliny Lejowej i Doliny Chochołowskiej. Po drodze czeka na Ciebie wiele pięknych widoków oraz atrakcji.
 

Jak wygląda trasa Doliny Kościeliskiej?

 

Decydując się na taką wycieczkę, z pewnością chcesz wiedzieć, jak przebiega jej trasa. Dolina Kościeliska w większości jest stosunkowo szeroka i zapewnia świetny widok na otaczające ją szczyty. Jej dnem biegnie zielony szlak turystyczny, a sama trasa prowadzi lekko wznoszącą się drogą. Turyści mogą odwiedzić Dolinę Kościeliską nie tylko latem, ale również zimą: trasa jest bezpieczna i nie występuje na niej zagrożenie lawinami, choć jeśli planujesz zwiedzanie jaskiń, musisz liczyć się z utrudnieniami wynikającymi z oblodzenia. Z tego względu warto zaopatrzyć się także w antypoślizgowe nakładki lub raczki. Ponieważ dolina znajduje się na terenie parku narodowego, nie wolno poruszać się po niej na rowerze. Dopuszczalne jest jednak korzystanie z nart biegowych lub skiturowych, dzięki czemu trasa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tych sportów zimowych.

Dolina kościeliska trasa
 

Przejdź z nami Dolinę Kościeliską – przykładowy spacer

 

Początek trasy znajduje się w Kirach – tu wchodzimy na szlak, w którego pobliżu płynie Kościeliski Potok. Już po kilku minutach spaceru dochodzimy do pierwszej Bramy, czyli charakterystycznego zwężenia. To Niżnia, nazywana także Bramą Kantaka, zasłużonego członka Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego nazwisko upamiętnione zostało na tablicy umieszczonej w skale. W pobliżu znajduje się także sztolnia wykuta w latach 50. Idąc dalej, wchodzimy na polanę – jest to Wyżnia Miętusia Kira, gdzie prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Kolejny etap to Stare Kościeliska, w których dawniej znajdowały się budynki przemysłu górniczo-hutniczego. Obecnie nie ma po nich śladu, za to w tym miejscu rozchodzi się kilka szlaków. Następna Brama to Pośrednia Kościeliska Brama imienia Ignacego Kraszewskiego z figurą Świętej Katarzyny. Mniej więcej w połowie trasy roztacza się piękny widok na Polanę Pisaną, na której dawniej znajdowało się Schronisko na Polanie Pisanej. Niestety budynek przeznaczony do likwidacji został wysadzony na potrzeby kinematografii w roku 1987. Z tego punktu możemy wybrać się do Wąwozu Kraków i jaskini Smocza Jama. Po przejściu przez mostek wkraczamy do kolejnego zwężenia – Wyżniej Kościeliskiej Bramy, której atrakcją jest Skała Pisana pełna autografów turystów sprzed lat. Idąc dalej główną drogą, dochodzimy do schroniska PTTK na Hali Ornak. Dawniej była to intensywnie wypasana hala – obecnie powoli zarasta, a samo schronisko stało się miejscem odpoczynku, ale również bazą wypadową na popularne szlaki turystyczne. Nie każdy wie, że nazwa pochodzi od orła (w gwarze góralskiej – oreł). Legenda głosi, że ten ptak uniósł kilkuletniego chłopca i upuścił go z dużej wysokości, wskutek czego dziecko zmarło. Pomimo złej sławy zarówno hala, jak i schronisko cieszą się dużą popularnością wśród turystów, a większość osób odwiedzających Dolinę Kościeliską obiera właśnie tę lokalizację za cel podróży. Jak długo trwa taki spacer trasą Dolina Kościeliska? Czas przejścia wynosi ok. 3 godziny, choć warto zarezerwować trochę dodatkowego czasu na spokojne zwiedzanie odnóg od szlaku oraz odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Pamiętaj, że wpisując hasło „dolina kościeliska ile się idzie” możesz znaleźć sprzeczne informacje, a czas należy wydłużyć na przykład w zależności od warunków atmosferycznych czy kondycji uczestników wycieczki.
 

Szukasz prawdziwego góralskiego klimatu? Odwiedź Kościelisko!

 

Planując wycieczkę po Dolinie Kościeliskiej, nie można zapomnieć o miejscowości Kościelisko. Dolina zaczyna się w zasadzie za nią, dlatego warto uwzględnić w swoich planach zwiedzanie tej lokalizacji, zwłaszcza że Kościelisko to prawdziwa ostoja góralskiego folkloru! Znajdziesz tu między innymi zabytkowy drewniany kościół z wyjątkowymi witrażami, góralskie chałupy z drewnianych bali, interesujące Muzeum Tatrzańskie i przede wszystkim wyjątkowe widoki, z których słynie także cała dolina. Kościelisko podczas sezonu turystycznego organizuje także wiele ciekawych imprez kulturalnych oraz występy zespołów ludowych. Bliskie sąsiedztwo Zakopanego sprawia, że nadal stosunkowo niewiele osób odwiedza malownicze Kościelisko; trasa Zakopane – Dolina Kościeliska to świetna okazja, by poznać lepiej tę miejscowość!
 

Dolina Kościeliska – dojazd, parkingi i inne praktyczne informacje

 

Nocujesz w Zakopanem i celem Twojej kolejnej wycieczki jest Dolina Kościeliska? Dojazd z tego miasta jest szybki i bezproblemowy – trasę można pokonać nie tylko samochodem, ale również autobusem lub rowerem. Specjalnie oznaczone busy kursują z dworca PKS – możesz skorzystać zarówno z komunikacji miejskiej, jak i usług prywatnych przewoźników. Sama droga zajmuje około 20 minut, a na miejscu znajduje się oznakowany parking – Dolina Kościeliska jest terenem zamkniętym dla ruchu samochodów, więc możesz poruszać się w niej pieszo, góralskimi dorożkami, a zimą – saniami. Pamiętaj o opłatach, ponieważ płatna jest nie tylko Dolina Kościeliska; parking to koszt od około kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za cały dzień. Sam wstęp do doliny wiąże się z opłatą w wysokości kilku złotych, a studentom, uczniom, emerytom i osobom niepełnosprawnym przysługują zniżki. Niestety psy nie mają wstępu do Doliny Kościeliskiej. Pamiętaj o tym, by zapewnić pupilowi opiekę i nie zostawiać go w samochodzie na czas spaceru. Na trasie znajdują się toalety oraz ławeczki, na których mogą przysiąść osoby zmęczone dłuższym spacerem. Schronisko na Hali Ornak oferuje blisko sto miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych, bufet oraz całodniowe wyżywienie, dlatego doskonałym pomysłem będzie postój przeznaczony na zjedzenie czegoś na ciepło oraz regenerację. Dolinę Kościeliską zdecydowanie powinni odwiedzić miłośnicy jaskiń. Na szlaku znajdziesz kilka jaskiń udostępnionych dla turystów, na przykład Jaskinię Mylną, której korytarze tworzą interesujący labirynt lub Jaskinię Obłazkową. Jeśli zdecydujesz się odbić ze szlaku i odwiedzić położone w sąsiedztwie doliny jaskinie, licz się z tym, że trasy mogą być o wiele trudniejsze niż sama droga do schroniska na Hali Ornak. Nie wybieraj się na taką wycieczkę bez wcześniejszego zaplanowania drogi oraz przygotowań. Większość jaskiń w pobliżu Doliny Kościeliskiej nie jest dodatkowo doświetlona, dlatego potrzebna będzie mocna latarka. Na koniec warto wspomnieć, że Dolina Kościeliska w sezonie turystycznym jest dość popularna. Nie zdziw się, jeśli w ciepły letni dzień spotkasz na szlaku naprawdę wielu turystów. Zimą weź natomiast pod uwagę, że zmrok zapada na tyle wcześnie, że wycieczkę należy rozpocząć wcześnie rano.
 

Malownicza Dolina Kościeliska to piękna trasa, która doskonale sprawdzi się jako lokalizacja na rodzinny spacer czy mniej wymagająca wycieczka nie tylko dla miłośników chodzenia po górach. To także świetna baza wypadowa, ponieważ na trasie przecina się wiele szlaków turystycznych. Jeśli nie udało Ci się do tej pory odwiedzić Doliny Kościeliskiej, najwyższa pora to zmienić!

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone