cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Szlak na Zawrat - opis trasy

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich wycieczek i wspinaczki, na pewno posiadasz swój ulubiony szlak lub miejsce, do którego chętnie wracasz. Może skuszony urodą polskich gór dopiero planujesz rozpocząć górskie wędrówki?

W obu przypadkach malownicza tatrzańska przełęcz Zawrat przyniesie mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
 

Szlak na Zawrat – czy jest wymagający?

 

Znany polski taternik i miłośnik gór Tytus Chałubiński napisał „Zawrat to właściwie nie wycieczka, ale gościniec tatrzański, którędy na wycieczki i damy chodzą”. Czy rzeczywiście tak można określić drogę na Zawrat?

Szczyt Zawrat jest właściwie przełęczą położoną pomiędzy Zawratową Turnią a Małym Kozim Wierchem, na wysokości 2159 m n.p.m. To miejsce, z którego prowadzi jeden z najbardziej wymagających i najtrudniejszych w Tatrach szlak na Orlą Perć.

Czy wejście na Zawrat jest trudne? I tak, i nie. Wszystko zależy od trasy, którą wybierzemy. Przed wybraniem szlaku musimy spokojnie ocenić nasze umiejętności i kondycję fizyczną.

Na przełęcz Zawrat turyści wchodzą od ponad stu lat. Najbardziej znani z nich to m.in. Stefan Żeromski, Maria Skłodowska-Curie, Jan Kasprowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, a nawet Lenin. Droga na Zawrat i zdobycie szczytu dają niesamowitą satysfakcję. Niepowtarzalna sceneria gór, widok na skrzące się w słońcu wody w Dolinie Pięciu Stawów czy Dolina Gąsienicowa na zawsze pozostaną w pamięci.
 

Jakie wejście na Zawrat jest odpowiednie dla początkujących?

 

Łatwiejszą opcją przy wchodzeniu na Zawrat jest niebieski szlak wiodący z Doliny Pięciu Stawów. Szacowany czas potrzebny na przebycie tej trasy to około 1,5 h. Trasa wiedzie po kamiennej nawierzchni, co ułatwia podziwianie malowniczych widoków.

Do Doliny Pięciu Stawów dochodzimy przez Dolinę Roztoki, docierając do schroniska nad Przednim Stawem. Wybieramy szlak niebieski, który wiedzie wzdłuż trzech Stawów. Po przejściu przez kamienny mostek nad Roztoką znajdziemy się nad progiem Siklawy (największy polski wodospad). Idąc dalej, na skrzyżowaniu z żółtym szlakiem, skręcamy w lewo i wygodną ścieżką podążamy wzdłuż Wielkiego Stawu. Idziemy łagodnym stokiem Koziego Wierchu. Na kolejnym skrzyżowaniu szlaków wybieramy niebieski, wznoszący się w kierunku Kołowej Czuby. Fantastyczne widoki na urwiste zbocza i szóste wśród Stawów maleńkie Wole Oko. Obchodzimy wierzchołek Kołowej Czuby, dalej pozostaje podejście pod Przełęczą Schodkową przez trawy i piargi Małego Koziego Wierchu i osiągamy upragniony Zawrat. Szczyt spełnienia dla nowicjuszy, pokonujących swoje słabości i przyjemność zobaczenia niesamowitych widoków, to właśnie daje wejście na Zawrat.
 

Początkowe etapy wymagającej trasy na przełęcz Zawrat

 

Na wszystkich, którzy mają duże umiejętności wspinaczkowe oraz kochają wyzwania, czeka trudniejszy szlak na Zawrat, który biegnie z Hali Gąsienicowej. Na początku przebiega obok Czarnego Stawu Gąsienicowego oraz Zmarzłego Stawu. Odcinek powyżej Zmarzłego Stawu przechodzi w strome ścieżki i niezbyt bezpieczne piargi.

Kuźnice, spore centrum turystyczne w Tatrach odwiedzane chętnie przez turystów, jest miejscem, z którego wyruszamy na Zawrat.

Z Kuźnic do Hali Gąsienicowej możemy wybrać dwie drogi wiodące przez Dolinę Jaworzyny lub Skupniów Upłaz. Mają taką samą długość. Pierwszy wariant to szlak żółty. Droga ta początkowo wiedzie przez płaski odcinek doliny, a później strome zakosy. Jest to mniej dogodna droga do Hali Gąsienicowej. Droga przez Skupniów Upłaz to szlak niebieski. Łatwo osiągamy granicę lasu, co sprzyja podziwianiu pięknych pejzaży. Idąc tym szlakiem, pokonujemy szczyt Boczań oraz Przełęcz między Kopami i docieramy na Halę Gąsienicową.
 

Wejście na Zawrat – następny etap

 

Na Hali Gąsienicowej działa zbudowane w latach 1921- 1925 Schronisko PTTK „Murowaniec”, będące kolebką polskiego taternictwa. To miejsce, gdzie możemy chwilę odpocząć przed dalszą drogą na Zawrat. Wychodząc spod schroniska, podążamy ścieżką wiodącą przez zbocza Małego Kościelca nad Czarny Staw Gąsienicowy. U podnóży Małego Kościelca znajduje się kamień upamiętniający miejsce, w którym zginął wspaniały kompozytor Mieczysław Karłowicz.

Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z najpiękniejszych górskich jezior, robiącym niesamowite wrażenie. Idziemy lewą stroną stawu i docieramy do kolejnego jeziora o nazwie Zmarzły Staw na wysokości 1787 m. Staw ma głębokość niecałych 4 metrów i zdarza się, że do późnego lata jest zamarznięty (stąd nazwa).

Dalej droga na Zawrat prowadzi przez strome rumowiska, aż do piarżystego Zawratowego Żlebu. Trasa prowadzi przez północną ścianę Małego Koziego Wierchu. Wspinaczka jest trudna i wymagająca, korzystamy z łańcuchów, klamer oraz wyciętych w skale stopni, które czynią wspinaczkę nieco łatwiejszą. Po godzinie dochodzimy do szczytu Zawrat.
 

Zawrat – szczyt zdobyty, jaką drogę powrotną wybrać?

 

Dla mniej doświadczonych turystów odpowiednia i bezpieczna będzie droga powrotna z Zawratu przez Dolinę Pięciu Stawów, którą zmierzali na szczyt. Po minięciu Zadniego, Czarnego i Wielkiego Stawu, dochodząc do rozwidlenia szlaków, warto zejść na zielony szlak, który doprowadzi nas do Wodogrzmotów Mickiewicza, z których biegnie trasa do parkingu w Palenicy Białczańskiej.

Z Zawratu, kierując się na Świnicę, można podjąć wędrówkę Orlą Percią albo zdecydować się na zejście do Doliny Gąsienicowej. Jest to opcja dla wytrwałych i dobrze przygotowanych turystów, ponieważ charakteryzuje się wysokim stopniem trudności, szczególnie na najtrudniejszym odcinku Orlej Perci, czyli trasie do Koziego Wierchu.

Wybierając zejście do Doliny Gąsienicowej, mamy do dyspozycji łańcuchy, z których korzystanie przy schodzeniu wymaga dużych umiejętności technicznych i dobrej kondycji.
 

Droga na Zawrat, jak się do niej przygotować?

 

Jeśli wybieramy się na Zawrat, chociaż łatwiejsza droga nie wymaga specjalnych umiejętności, to z pewnością musimy przygotować się kondycyjnie. Jeśli zdrowie pozwala na mierzenie się ze sporym wysiłkiem w górskim klimacie, możemy zacząć kompletowanie dobrego sprzętu.

Po pierwsze zadbajmy o sprawdzone i wygodne buty trekkingowe, bez nich wejście na Zawrat jest niebezpieczne i lekkomyślne. Potrzebna będzie odpowiednia odzież w tym dobra kurtka przeciwdeszczowa, odpowiednio wyposażony dobry plecak, naładowany telefon, koniecznie z zapisanym numerem TOPR, oraz powerbank.

Złe przygotowanie kondycyjne, brak umiejętności i brawura sprawiają, że Zawrat stał się miejscem, gdzie interwencje ratowników TOPR są bardzo częste.

Zimą polskie Tatry mają niesamowity urok, ale mniej doświadczeni powinni odpuścić wejście na Zawrat o tej porze roku.
 

O czym bezwzględnie pamiętać, wybierając szlak na Zawrat?

 

Jeśli kochasz góry i często przemierzasz górskie szlaki lub dopiero rozpoczynasz swoją górską przygodę, to przestrzegaj zasad Leave no trace, stworzonych dla odpowiedzialnych i szanujących środowisko wędrowców.

Zasady:

  • dokładne planowanie górskiej wędrówki – optymalna zawartość i wielkość plecaka, w którym znajdzie się miejsce na śmieci i odpady,
  • grupa biwakujących powinna być mała – nie twórz nowych miejsc kempingowych, nie modyfikuj otoczenia, nie korzystaj z dziewiczych szlaków,
  • nie zostawiaj śladów – wszystko co zabrałeś, musi wrócić z tobą,
  • nie zabieraj niczego ze szlaku,
  • uważaj przy rozpalaniu ognia – korzystaj z wcześniej używanych miejsc,
  • bezpieczna odległość od napotkanych zwierząt – absolutny zakaz dokarmiania zwierząt,
  • szanowanie innych wędrowców – ustępuj drogi osobom mającym mniejsze umiejętności, zawsze mile widziane są pozdrowienia na szlaku.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone