cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Wielka krokiew – trasa, parking, zwiedzanie

Największe sportowe emocje i najlepsze widoki na Tatry – Wielka Krokiew to nie tylko skocznia, ale także doskonały punkt obserwacyjny. Zimą odbywają się na niej zawody o puchar świata w skokach narciarskich, a latem turyści mogą podziwiać z jej szczytu Tatry. Jak wyglądają zasady zwiedzania Wielkiej Krokwi i jak do niej dotrzeć? Na te oraz inne pytania dotyczące zakopiańskiej skoczni odpowiadamy w poniższym artykule. Przekonaj się, co jeszcze warto o niej wiedzieć. Zapraszamy!
 

Skocznia Zakopane – zwiedzanie Wielkiej Krokwi w praktyce

 

Dlaczego jednym z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Zachodnich Tatr stała się właśnie Wielka Krokiew? Zwiedzanie obiektu budzi szczególne emocje u tych, którzy co roku zasiadają przed ekranami telewizorów, aby wspierać ulubionych skoczków narciarskich. Jednak nie tylko oni chętnie odwiedzają tę niezwykłą konstrukcję. Przyciąga ona także osoby o innych zainteresowaniach.

Skocznia w Zakopanem powstała w 1925 roku. Jej projektantem był architekt Karol Stryjeński. To on zaplanował stworzenie obiektu, który miał oddawać silnego sportowego ducha mieszkańców Zakopanego. Już w przeszłości miejsce gościło więc na zawodach największych mistrzów skoków narciarskich, a jego popularność nie maleje do dziś. Co roku odbywają się tutaj zawody, na które ściągają skoczkowie oraz ich kibice z całego świata.

Jak wejść na Wielką Krokiew? Zasady zwiedzania

Poza dniami, w których odbywają się zawody czy inne eventy sportowe, skocznia Wielka Krokiew jest dostępna dla zwiedzających. Warto jednak wiedzieć, że wstęp na wieżę skoczni, z której można podziwiać punkt startowy i spoglądać na miasto oraz jego okolice, jest płatny. Jeśli chodzi o zwiedzanie samej skoczni, turyści mogą samodzielnie podziwiać konstrukcję oraz cały obiekt lub skorzystać z usług przewodnika turystycznego. Na czym polega zwiedzanie skoczni w Zakopanem z przewodnikiem?

Skocznia Zakopane – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Wielkiej Krokwi może się odbywać w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który oprowadzi grupę turystów po skoczni i przedstawi im najciekawsze informacje na temat historii i działania obiektu. Przewodnik oprowadzający grupę najczęściej opowiada historię powstania skoczni oraz dzieje skoków narciarskich, które z całą pewnością zajmują specjalne miejsce w sercach Polaków. Rozgrywki tego sportu każdej zimy z zapartym tchem śledzą miliony rodaków – zarówno w kraju, jak i na emigracji.

Przed wyruszeniem na skocznię warto sprawdzić, jakie są aktualne godziny jej otwarcia oraz godziny pracy przewodników, ponieważ mogą się one różnić w zależności od pory roku i odbywających się akurat wydarzeń sportowych.

Ceny biletów na Wielką Krokiew mogą się zmieniać wraz z sezonem. Aktualnie kosztują 15 zł w przypadku osób dorosłych (bilet normalny) i 10 zł w przypadku studentów oraz dzieci (bilet ulgowy). W koszt zwiedzania wchodzi wjazd i zjazd kolejką ze szczytu Wielkiej Krokwi. Cena nie obejmuje jednak zwiedzania z przewodnikiem, które jest dodatkowo płatne.
 

Wielka krokiew – kolejka na skocznię i piesze wejście

 

Jak się okazuje, wjazd na Wielką Krokiew nie zawsze jest możliwy. Skocznia Zakopane czasowo wyłącza z oferty możliwość wjazdu na górę kolejką. W jakich przypadkach się tak dzieje? Zawsze wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie przeglądu technicznego skomplikowanego obiektu, jakim jest Wielka Krokiew. Wyciąg nie jest w tym czasie dostępny dla zwiedzających, co oznacza, że turyści muszą wejść na górę pieszo, wzdłuż toru kolejki.

Wielka krokiew – wejście pieszo

Trasa prowadząca na skocznię ma długość około 350 m. Wejście na Wielką Krokiew nie zajmuje więc wiele czasu. Należy jednak wspomnieć, że z oczywistych względów trasa prowadzi pod górę. Niesamowite widoki rekompensują jednak zmagania związane ze wspinaczką, a na górę z powodzeniem docierają również dzieci czy seniorzy.
Jak dojść na wielką krokiew?
 

Wielka Krokiew – dojazd i parking na miejscu 

 

Wielka Krokiew znajduje się w południowej części Zakopanego. Jeśli masz w planach zwiedzanie tego miasta, koniecznie zarezerwuj nocleg w dogodnym miejscu. Nawet jeśli bardziej interesują Cię górskie wędrówki, nie odmawiaj sobie zwiedzania Wielkiej Krokwi. To duża przyjemność, a często niesie za sobą niezapomniane wspomnienia.

Jak dojechać do Wielkiej Krokwi? Do skoczni prowadzi ulica Kościeliska, dlatego to ten kierunek najlepiej jest obrać, jeśli udajemy się na zwiedzanie samochodem. Cała trasa jest dobrze oznakowana, dlatego nawet bez nawigacji z pewnością trafisz w dobre miejsce. Do Wielkiej Krokwi możesz dotrzeć również pieszo lub zakopiańską komunikacją miejską.
 

Wyjątkowe przeżycia, których możesz doświadczyć na Wielkiej Krokwi

 

Choć Wielka Krokiew sama w sobie budzi w wielu Polakach mnóstwo emocji, istnieją firmy oferujące dodatkowe atrakcje związane z jej zwiedzaniem. Możesz na przykład zdecydować się na zjazd z Wielkiej Krokwi w specjalnym pontonie, co jest niesamowitym przeżyciem! Aby w ten sposób zjechać ze skoczni, konieczny jest zakup dwóch biletów: biletu wstępu na skocznię, a następnie – w przeznaczonym do tego biurze – osobnego biletu na zjazd z obiektu.

Jak wygląda ta atrakcja? Zjazdy mogą startować z jednego z trzech poziomów.

  • Pierwszy poziom jest usytuowany najniżej – mogą z niego zjeżdżać dzieci od 7 roku życia. Osiągana prędkość to około 60 km/h.
  • Drugi poziom znajduje się kilkadziesiąt metrów wyżej. Prędkość zjazdu dochodzi do ok. 80 km/h. Stąd mogą zjeżdżać dzieci od 11 roku życia, jednak dopiero po zaliczeniu pierwszego poziomu.
  • Trzeci poziom, najwyżej położny, znajduje się powyżej napisu COS na skoczni. Prędkość zjazdu może wynosić nawet 100 km/h!

Koszt takiej atrakcji to 59 zł w przypadku biletu normalnego i 39 zł w przypadku biletu ulgowego. Uczestnicy zjazdów mogą skorzystać również z płatnej opcji nagrywania całego przedsięwzięcia z wykorzystaniem kamerki GoPro.

W pobliżu Wielkiej Krokwi znajduje się także Muzeum Skoków Narciarskich im. Stanisława Marusarza. To w tym miejscu turyści mogą się dowiedzieć wszystkiego o skoczni i historii zawodów w Polsce.
 

Ciekawostki na temat Wielkiej Krokwi

 

Na koniec zostawiliśmy kilka najciekawszych faktów dotyczących słynnej Wielkiej Krokwi. Oto one!

  • Skoki narciarskie stały się popularne w Zakopanem już w XIX wieku, głównie za sprawą Stanisława Marusarza i Bronisława Czecha.
  • Pierwsza Wielka Krokiew została wybudowana w 1925 roku. Była to skocznia typu K-25. Stanowiła największą skocznię w Polsce w tamtym czasie. 
  • W latach 30. XX wieku skocznia była wielokrotnie modernizowana. Zwiększano długość zjazdu i ulepszano całą konstrukcję, co pozwalało skoczkom na ustanawianie nowych rekordów.
  • Wielka Krokiew była miejscem rozgrywania się konkursów skoków narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku. To wydarzenie zwróciło uwagę całego świata na polskie skoki.
  • Skocznia, która obecnie stoi w Zakopanem, została oddana do użytku w 2007 roku. Jest to skocznia o punkcie K-125, co oznacza, że może obsługiwać skoki na odległość do 125 metrów.
  • Współczesna Wielka Krokiew jest miejscem organizacji wielu prestiżowych imprez skoków narciarskich, w tym zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na skoczni wielokrotnie ustanawiane były nowe rekordy.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone