cross out
+48 606 8888 22 napisz Facebook
<span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span> <span style=left: 120.04px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.909485);>Apartamenty i pokoje z aneksem w centr</span><span style=left: 447.8px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.927);>um </span><span style=left: 478.6px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif;>- </span><span style=left: 489px; top: 936.883px; font-size: 20px; font-family: sans-serif; transform: scaleX(0.894951);>Zakopane, Kościelisko, Apartamenty Lux</span>
  Przyjazd
  Wyjazd
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
Dziecko
Wybierz
Wyczyść
Wybierz datę przyjazdu

Wyprawa w góry – szlaki na Giewont

Giewont należy do najbardziej rozpoznawalnych szczytów – nie tylko Tatr, ale i pozostałych górskich pasm w Polsce. Dostojny i odosobniony nęci swoim widokiem z każdego zakątka górskiej miejscowości i zachęca do wojaży. Wśród początkujących turystów postrzępione granie Giewontu wzbudzają dreszczyk emocji. U wytrawnych tatrzańskich wyjadaczy nie budzą już trwogi – w Tatrach z pewnością znajdziemy szczyty, które stanowią większe wyzwanie. Żaden z nich nie obrósł jednak tyloma legendami, co słynny Śpiący Rycerz. Żadna góra nie trafiła też do tylu rodzinnych ani na tyle kubków, magnesów i znaczków, co właśnie Giewont. To zbocze urosło do rangi symbolu, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że niemal każdy miłośnik gór pragnie choć raz znaleźć się pod krzyżem na Giewoncie. Legendarny jest nie tylko sam Giewont, ale i kolejki, które ustawiają się u podnóża góry w oczekiwaniu na wejście na szlak. Dlatego szczerze polecamy obrać trasę na Giewont poza sezonem. Jeśli zaś wynajmiecie apartament w Zakopanem w szczycie sezonu, skierujcie swoje kroki na Giewont o świcie albo w godzinach popołudniowych. Jeśli wybieracie drugą opcję – upewnijcie się, że starczy Wam czasu na powrót za dnia, a na wszelki wypadek spakujcie do plecaka latarkę czołową.
 

Trasa na Giewont – o czym trzeba pamiętać?

 

Choć w Tatrach są szczyty trudniejsze do zdobycia niż Śpiący Rycerz, Giewontu nie należy lekceważyć. Ukształtowanie terenu, duże przewyższenia oraz zatłoczenie szlaków sprawia, że na Giewoncie nie trudno o wypadki. Wielu z nich możemy uniknąć. Wystarczy dobrze przygotować się do wyprawy.
 

Szlaki na Giewont – rodzaj podłoża

 

Trasa na Giewont to nie leśna, szeroka ścieżka. Szlaki są wąskie i strome, a im bliżej szczytu, tym częściej „stają dęba”. Na trasie jest pełno kamieni, zdarzają się też nierówności. Bliżej szczytu szlak zmienia się w skalną perć. Nie brakuje odważnych osób, które wybierają się na Giewont w cienkich sandałkach lub baletkach – ale szczerze odradzamy takie podejście. Dobre obuwie to podstawa komfortu i bezpieczeństwa w górach. Zwłaszcza na stromej trasie (Jak wybrać odpowiednie obuwie wybierając się w góry latem? Podpowiadamy tutaj). Nieopodal szczytu trasa na Giewont jest na tyle stroma, że dla ułatwienia zamontowano łańcuchy. Z pewnością pomagają one dotrzeć na szczyt mniej wprawnym piechurom. Warto pamiętać, że łańcucha może dotykać tylko jedna osoba. To zasada, której trzeba bezwzględnie przestrzegać. Wiadomo, czym grozi utrata równowagi na takiej wysokości. Ścieżka zmierzająca na szczyt jest jednokierunkowa. Dla uniknięcia niebezpiecznych mijanek wszyscy turyści, bez wyjątku, wchodzą na szczyt z jednej strony, a schodzą drugim zboczem.
 

Łatwy szlak na Giewont

Ile wchodzi się na Giewont?
 

Wejście na Giewont to wielokilometrowa trasa z przewyższeniami rzędu 1000 metrów. Większość turystów zadaje sobie sakramentalne pytanie: ile wchodzi się na Giewont? Zależnie od obranego szlaku na wejście na szczyt trzeba liczyć 3–4 godziny wspinaczki. Zanim wyruszycie na szlaki na Giewont, uczciwie oceńcie stan Waszej kondycji oraz zdrowia.
 

Trasa na Giewont a pogodowy alert

 

Pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Może stanowić zagrożenie nie tylko zimą. Również w sezonie letnim zmienność warunków atmosferycznych potrafi pokrzyżować wspinaczkowe szyki. Giewont jest szczególnie narażony na wyładowania atmosferyczne – nie tylko przez metalowy krzyż na szczycie. Wpływ na to ma też położenie góry w odosobnieniu. Burze na Giewoncie są niezwykle niebezpieczne. Deszcz sprawia, że strome zejście ze szczytu może skończyć się wypadkiem. Dlatego przed rozpoczęciem wyprawy należy sprawdzić prognozę pogody. W przypadku alertu burzowego należy bezwzględnie zawrócić. Jeśli jednak zdarzyło się, że burza zaskoczyła Was na szlaku, zachowajcie spokój i postępujcie zgodnie ze wskazówkami TORPU.
 

Giewont – szlaki a prowiant

 

Może się Wam wydawać, że przypominanie o odpowiednim przygotowaniu do wyjścia w góry jest niepotrzebne. Ale uwierzcie, wciąż zdarza się, że pracownicy TOPRU ratują ze szczytów osoby odwodnione, a więc takie, które nie zabrały ze sobą wystarczającej ilości wody. Odpowiednio spakowany plecak to podstawa bezpiecznej wyprawy w góry. Musi znaleźć się w nim zarówno prowiant, picie, jak i peleryna przeciwdeszczowa, a w sezonie letnim nakrycie głowy chroniące od słońca.
 

Najłatwiejszy szlak na Giewont – który wybrać?

 

Na szczyt Śpiącego Rycerza można wejść na kilka sposobów. Którą trasę na Giewont wybrać? Polecamy rozważyć następujące szlaki:

  • szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową;
  • szlak z Kasprowego Wierchu przez Kopę Kondracką;
  • szlak z Doliny Strążyskiej;
  • szlak z Doliny Małej Łąki.
 

Szlak na Giewont zimą

 

Ile się wchodzi na Giewont? Szlak z Kuźnic

Szlak, który ma swój początek w Kuźnicach to najłatwiejszy szlak na Giewont. Z tego powodu w sezonie jest bardzo obleganą trasą. Do pokonania jest tam 5,8 km z przewyższeniem rzędu 900 metrów. Ile się wchodzi na Giewont? Wejście zajmuje średnio 3 h 15 min.
 

Z Kasprowego na Giewont

 

Na Kasprowy Wierch można wjechać z Zakopanego Kolejką. Co czeka nas dalej? 6,1 km i przewyższenie 570 m – czas na pokonanie trasy to ok. 3 h 10 min.
 

Z Doliny Strążyskiej

 

Szlak zaczyna się w Zakopanem. Wiedzie przez Przełącz w Grzybowcu i Siodłową Turnię. Do przejścia jest 5,8 km o przewyższeniu rzędu 1020 metrów. Wejście na Giewont tym szlakiem zajmuje ok. 3 h 30 min.
 

Z Doliny Małej

 

Wejście na trasę jest przy drodze z Zakopanego do Kir. Bez problemu można dojechać tam busami. To szlak o długości 5,9 km i przewyższeniach rzędu 960 metrów. Aby dotrzeć na szczyt, trzeba maszerować ok. 3 h 20 min.

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami!

2019 © Copyright Roomserwis

Bezpieczny nocleg Covid free zone